Proruští separatisté ve městě pořádali již několik demonstrací a v loňském roce explodovala celá řada bombových náloží, podobně je tomu i v roce letošním, kdy bylo zaznamenáno již sedm explozí. Ukrajinské úřady oznámily zatčení skupiny nazvané „Charkovští partyzáni“. Ti jsou údajně napojeni na Ruskou federální službu a nesou za atentáty zodpovědnost. Podle Mefforda se zatím nepodařilo separatistům Charkov ovládnout, protože v jeho čele stojí bývalý spojenec Janukovyče Genadij Kernes. Ten po pádu bývalého prezidenta přešel na stranu jeho odpůrců. „Nyní však proti Kernesovi státní žalobce započal vyšetřování. Hrozí tedy, že bude chtít Kernes opět změnit stranu,“ míní Mefford.
Mefford konstatuje, že vyšetřování proti Kernesovi není vzhledem k jeho minulosti žádným překvapením. Starosta Charkova čelí obvinění z krádeží, korupce a zneužívání moci. Po Janukovyčově pádu uvalil premiér Arsenij Jaceňuk na Kernese domácí vězení, ale ten poté začal s novým režimem spolupracovat. „Vedle Kernese se ke spolupráci připojil i jeho spojenec Michailo Dobkin, jenž působil ve funkci guvernéra v Charkovské provincii. Jen několik týdnů po změně dresu byl Kernes postřelen do zad a málem přišel o život. Přičemž mnoho ukrajinských politiků zmiňovalo, že atentát na Kernese nařídil Kreml jako odvetu za to, že přešel na druhou stranu. Kernes se poté léčil v Izraeli a na Ukrajinu se vrátil o dva měsíce později,“ objasňuje Mefford.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro