Posedlost sběrem informací a nahrazení debaty poslušností. Analytička se pustila do Babiše

10.04.2016 11:42

Analytička Lenka Zlámalová se znovu pustila do Andreje Babiše (ANO). Majitel Agrofertu se v českém státě snaží uplatňovat tyto postupy, jakých užívá ve své holdingu. Místo demokratické diskuse pronáší příkazy, místo důvěry prosazuje přísnou kontrolu všech kolem sebe. Jenže stát a Agrofert nejsou totéž, takže Babiš s touto politikou skončil u Ústavního soudu.

Posedlost sběrem informací a nahrazení debaty poslušností. Analytička se pustila do Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš v nově otevřené školce pro děti zaměstnanců ministerstva financí
reklama

„Andrej Babiš přinesl do politiky dva výrazné rysy: posedlost sběrem informací a snahu co nejvíc omezit debatu a nahradit ji poslušností. To jsou pilíře, na nichž stojí jeho Agrofert. Místo důvěry vůči svým zaměstnancům sází Babiš na jejich kontrolu a špehování. Za tím účelem je oficiálně (skutečná motivace je nejspíš ještě podstatně pochybnější) zřízena bezpečnostní divize Agrofertuv čele s bývalým náměstkem protikorupční policie Jiřím Veselým. Babiš nám velmi barvitě na kulatém stole v roce 2013 v Lidových novinách popisoval, jak ‚jeho ludia hrozně kradnú a obvazujú si okolo pasu kurata‘." Tato slova napsala Zlámalová na serveru Echo24.cz.

Stejným způsobem Babiš snaží získat kompromitující informace na všechny občany. Právě k tomu mu slouží elektronická evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení k DPH. Navíc nesmíme zapomínat na to, jakým slovem Babiš označuje parlamentní diskusi. Podle majitele Agrofertu jde jen o „žvanění“. Podle Zlámalové je proto jen dobře, že se TOP 09 a ODS obrátily na Ústavní soud ve věci ekonomické evidence tržeb. Senát zase zkritizoval kontrolní hlášení.

Na kauze Panama Papers se přitom ukazuje, jak je snadné data zneužít. Co z toho plyne? Stát by měl mít k dispozici jen absolutně nezbytný objem dat. U EET je navíc třeba posoudit, zda je správné prosazovat zákony v parlamentu nezákonnou cestou.

„Spor se vede hlavně o to, zda je možné schválit zákon nezákonným způsobem. Pokud Ústavní soud takovouto praxi posvětí, a to i tím, že se tím odmítne zabývat, zcela popře smysl své existence. A samozřejmě tím změní charakter naší parlamentní demokracie na demokracii ‚vládní‘. Většina si bude bez ohledu na menšinu a platné právo moci dělat, co se jí zlíbí,“ říká bývalý ministr spravedlnosti a poslanec ODS Pavel Blažek, který stížnost podal.

Je tedy na ústavních soudcích, které už kompletně jmenoval prezident Miloš Zeman, aby jasně řekli, kde jsou hranice českého „Babišistánu“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…