Posílám vám 44 zásadních připomínek. Pavel Zeman napsal dopis Válkové

07.12.2014 16:52

Dopis s výčtem 44 bodů, pro které považuje návrh zákona o státním zastupitelství za nepřijatelný, zaslal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman autorce zákona, ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Všechny připomínky jsou podle něj zásadní. Dnes o tom informoval server Česká justice, který má uvedený dopis k dispozici.

Posílám vám 44 zásadních připomínek. Pavel Zeman napsal dopis Válkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Zeman ministryni zároveň upozornil, že připomínky jsou předběžné, další předloží v řádném připomínkovém řízení. Pro toto řízení podle Zemana ale není zákon připraven. 

„Mám za to, že návrh zákona se jeví potřebné zcela zásadně přepracovat, protože v této podobě nemůže být podkladem pro řádně prováděné připomínkové řízení," napsal ministryni Zeman v dopise, kterým reagoval na její žádost o připomínky k návrhu zákona.

Podle nejvyššího státního zástupce zákon sice formálně vychází z návrhu, který na jaře 2013 projednala sněmovna, obsahuje ale řadu změn, které původní návrh ohýbají směrem k politickému rozhodování nebo možnosti politického ovlivňování činnosti státního zastupitelství. Na odchýlení od původního návrhu poukazuje Zeman ve zmíněných 44 konkrétních ustanoveních a Válkové navrhuje, aby je přepsala do původní podoby. 

Válková po nástupu do úřadu označila nový zákon o státním zastupitelství za jednu ze svých priorit. Tehdy řekla, že jeho přínosem by mimo jiné měla být i lepší možnost vyvodit odpovědnost státních zástupců v případech, kdy nekonají. V létě pak vedení ministerstva oznámilo, že v novém návrhu by se měla kontrola nad žalobci vrátit pod výkonnou moc, aby se „nevymkli demokratické kontrole". Proti tomu se Zeman už tehdy ostře ohradil. 

Vedle Zemana současnou podobu návrhu zákona o státním zastupitelství kritizovali například vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…