Poslance musíme volit jako senátory. Konkrétně, říká Janeček

02.11.2012 14:17

Volební systém při volbách do Poslanecké sněmovny by měl vypadat tak, že bude existovat 81 volebních obvodů, stejně jako v Senátu, a v každém z nich voliči vyberou dva poslance. Budou i moci označit kandidáta, kterého nechtějí. Tak svoji představu popsal zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček na setkání s veřejností v úvodním dílu talkshow Snídejte šampaňské.

Poslance musíme volit jako senátory. Konkrétně, říká Janeček
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček
reklama

Změnu volebního systému je podle něj nutné uskutečnit co nejdříve, a to zhruba do tří měsíců, tedy před předčasnými volbami do sněmovny. Ty vyhlášeny nejsou, ale Janeček je pokládá za pravděpodobné. "Je potřeba to udělat co nejrychleji," zdůraznil.

Musíme také říct, koho nechceme

Janeček o potřebě změnit systém voleb mluví už delší dobu. Konkrétní představu poprvé formuloval v srpnu a jeho návrh jako první zveřejnil deník Insider."Navržený volební systém je takový, že budeme mít 81 volebních obvodů, stejně jako senátních, z důvodu jednoduchosti," popsal Janeček.

V každém volebním obvodu voliči zvolí dva poslance a každá strana bude moci navrhnout nejvýše dva kandidáty. To podle něj pomůže zejména malým stranám. Volič bude moci zaškrtnout dva kandidáty, které chce, a jednoho, kterého nechce.

Je přesvědčen o tom, že po změně volebního systému a následných volbách, které označil jako spravedlivé, se do sněmovny dostanou výrazně lepší lidé, než jsou v ní dnes. Tito lidé se podle jeho představ mohou vzít z existujících politických stran i z občanské společnosti. Současný systém, kdy volič může kroužkovat své favority na kandidátce, je podle něj slabá věc. "My potřebujeme jako voliči říkat také, koho nechceme," vysvětlil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…