Poslanci TOP 09 navrhli ve Sněmovně zrušení imunity zákonodárců

02.04.2014 14:22

Skupina poslanců z klubu TOP 09 a Starostů dnes předložila ve Sněmovně návrh změny ústavy, který má zrušit trestněprávní imunitu poslanců a senátorů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl poslanec Stanislav Polčák. Pod návrh se podepsal i obviněný pražský exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), kterého Sněmovna vydala letos v únoru ke stíhání kvůli kauze pražské opencard.

Poslanci TOP 09 navrhli ve Sněmovně zrušení imunity zákonodárců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda
reklama

Podle Polčáka jde o reakci na proces vydávání poslanců ve Sněmovně. Tvrdí, že Sněmovna rozhoduje čistě politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti. Výrazně se to podle něj projevilo právě v případu vydávání poslance a exprimátora Svobody.

Polčák po Svobodově vydání dokonce rezignoval na funkci místopředsedy mandátového a imunitního výboru a zdůvodnil to tím, že imunita prý ztratila smysl. Vyzval tehdy vládu, aby předložila návrh na zrušení imunity. Protože se tak nestalo, předložil ho se svými kolegy.

Podle Polčáka by zůstala zachována imunita zákonodárců v případě projevů a hlasování v parlamentní komoře. Zákonodárcům by zůstala ochrana v případě hrozby okamžitého omezení jejich osobní svobody, tedy zadržení nebo vazby. Pak by se k tomu musela vyjádřit příslušná parlamentní komora.

"Jestliže si některá politická strana dá do svých stanov to, že vždycky každého bude vydávat, pak tento institut skutečně nechápu," prohlásil exprimátor Svoboda, který s Polčákem na tiskové konferenci vystoupil. "Není možné hlasovat o něčem prostě proto, že to mám v prohlášení, i když jsem přesvědčen o něčem jiném," dodal. 

Podle Svobody nemá imunita v současné podobě smysl a je to jedna z možností, jak politicky poškodit svého politického odpůrce. "Říkám to proto, protože dobře vím, co stálo za tím obviněním jako takovým. A jestliže to obvinění je posíleno ještě stanoviskem Poslanecké sněmovny, je to podle mého názoru jednoznačně flagrantní porušení zásad politiky," dodal.

Bývalý primátor Svoboda stejně jako další radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…