Poslanci asi schválí návrh na rozšíření příjmu ČRo Plus na VKV

21.01.2015 16:17

Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu, která má umožnit Českému rozhlasu rozšíření příjmu stanice mluveného slova Plus na velmi krátkých vlnách. Podle návrhu Ministerstva kultury by stanici v tomto pásmu mohlo nově naladit až 80 procent obyvatelstva. Stanice bude mít podle předlohy zakázáno vysílat reklamu a teleshopping.

Poslanci asi schválí návrh na rozšíření příjmu ČRo Plus na VKV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek

Předseda sněmovního výboru pro média Martin Komárek (ANO) doporučil k novele připojit výzvu, aby se součástí další novely o Českém rozhlasu stalo ustanovení "o programové specifikaci jednotlivých celoplošných okruhů Českého rozhlasu". Komárek by tak chtěl mít v zákoně jednoznačně vymezeny nástroje veřejné služby a obsahový rámec jejího naplňování.

ČRo Plus prozatím na velmi krátkých vlnách vysílá pouze v Praze a okolí, a to v dopoledním a odpoledním bloku. Po celý den je pak vysílání této stanice šířeno v digitálních sítích a v pásmu středních vln od 16:00 do 24:00.

Vhodné kmitočty získá rozhlas optimalizací vlastní sítě

Rozhlasu má novela dát možnost využít pro stanici Plus vhodné kmitočty, které získá optimalizací vlastní sítě, a rádiové kmitočty pro tento program vyhrazené, "nejvýše však v rozsahu regionálního rozhlasového vysílání". To podle vysílacího zákona odpovídá pokrytí pro méně než 80 procent obyvatelstva. Stávající celoplošné šíření programu na středních vlnách a prostřednictvím jiných digitálních sítí zůstává nedotčeno. Komárkův výbor doporučil podmínky vzniku nové stanice ještě zpřesnit.

ČRo Plus vznikl předloni sloučením tehdejších samostatných stanic ČRo Česko, ČRo 6 a ČRo Leonardo. Stanice posluchačům kromě zpravodajství přináší náročnější publicistiku a vzdělávací pořady zejména v oblasti vědy. Český rozhlas v současnosti reprezentuje osm celoplošných stanic, z toho Radiožurnál, Dvojka a Vltava jsou vysílané především analogově v pásmu VKV, dalších pět stanic je šířeno jinou cestou. Vedle toho ČRo vysílá 13 regionálních stanic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda. Poté, co Donald Trump řekl větu, zavládlo zděšení a šok. Zajímat to bude Srby

9:02 To je sranda. Poté, co Donald Trump řekl větu, zavládlo zděšení a šok. Zajímat to bude Srby

Hrůza a zděšení zavládly v Černé Hoře. Jedna z nejmenších evropských republik se dostala do pozornos…