Poslanci budou hlasovat o "lex Babiš" a o nižší dani na noviny

10. 1. 2017 6:19

Sněmovna dnes bude opět rozhodovat o takzvaném lex Babiš, který vetoval prezident Miloš Zeman. Po prezidentově vetu by měli poslanci hlasovat taky o předloze KSČM, jež snižuje daň z přidané hodnoty na noviny a časopisy. První letošní schůze začíná odpoledne.

Poslanci budou hlasovat o "lex Babiš" a o nižší dani na noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Na programu jsou rovněž normy, které dolní komoře vrátil Senát. Jde třeba o pravidla proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů, o změny ve vzdělávání lékařů a o omezení zpětného vývozu léků. Potom by poslanci mohli dokončit diskusi o údajně nevýhodné privatizaci černouhelné těžební společnosti OKD, jež je nyní v insolvenci.

V případě novely o střetu zájmů, která obsahuje omezení pro podnikání členů vlády i dalších funkcionářů, se očekává, že Sněmovna Zemanovo veto přehlasuje. Zeman pokládá části předlohy nazývané lex Babiš za protiústavní. Zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Babiš už ale ohlásil, že se plánuje zbavit akcií skupiny Agrofert, kterou nyní vlastní.

Předloha KSČM by přeřadila noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, nyní jsou 15procentní sazbě. Zeman tvrdí, že k daňovému zvýhodnění periodického tisku není důvod. Poukazuje také na to, že letošní státní rozpočet s odhadovaným půlmiliardovým výpadkem výběru DPH nepočítá.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …