Poslanci budou opět řešit své platy

13.11.2014 15:10

Poslanci se na páteční mimořádné schůzi vrátí k debatě o platech ústavních činitelů. Měli by pokračovat v úvodním kole jednání o předloze, podle níž by se jejich mzdy zvýšily zhruba o procento. Diskusi přerušili před týdnem po procedurálních zmatcích. Normu sice poslali do výborů, nezkrátili ale lhůtu pro její posouzení. Nová úprava by měla platit od ledna, jinak by se platy například prezidenta, členů vlády a zákonodárců zvýšily po několikaletém zmrazení o více než čtvrtinu.

Poslanci budou opět řešit své platy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novela zákona o státní sociální podpoře prošla sněmovnou
reklama

Někteří poslanci se na novelu dívají kriticky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připouští, že ve všech klubech se najdou lidé, kteří ji projednat nechtějí. Ministerský předseda trvá na tom, že růst platů asi o 26 procent není přijatelný. Ve středu přišel s návrhem, podle kterého by činitelům vzrostly mzdy o 3,5 procenta stejně jako státním zaměstnancům. Základna, z nichž se odvíjejí, by se pak neměla podle novely čtyři roky měnit.

Například šéf rozpočtového výboru Václav Votava a také jeho místopředseda Ladislav Šincl (oba ČSSD) soudí, že by se měl docílit stav, kdy zákonodárci nebudou o svých platech rozhodovat. Šincl se na dnešním zasedání rozpočtového výboru vyslovil pro znovuzavedení automatického výpočtu, jak fungoval před zmrazením. Adolf Beznoska (ODS) podotkl, že zákonodárci „autopilota" vypnuli a nyní si nevědí rady. Votava mluvil i o možnosti zvláštního orgánu, který by platy stanovoval.

Také podle náměstka ministryně práce a sociálních věcí Petra Šimerky by bylo žádoucí vrátit se k automatickému mechanismu. Varoval ale před překotnou, nedostatečně prodiskutovanou změnou nynější vládní novely.

Rozpočtový výbor projednávání předlohy přerušil do příštího čtvrtku. Sněmovna ji postoupila i ústavně-právnímu výboru, sociálnímu výboru a výboru pro veřejnou správu.

Předseda Nejvyššíhho soudu by podle Blažka neměl mít víc než premiér

Vládní předloha o úpravě platů ústavních činitelů počítá s růstem základny, od níž se platy ústavních činitelů odvíjejí, o 517 korun. V následujících čtyřech letech by činila 52.248 korun. Pokud by norma neplatila, platy by se vypočítávaly ze mzdové základny 65.103,50 koruny. Jde o 2,75 násobek průměrného měsíčního platu v nepodnikatelské sféře za rok 2013. Takové zvýšení by státní rozpočet vyšlo příští rok na 118,6 milionu korun navíc místo 4,6 milionu korun.

Z koeficientu 2,75 se nyní vypočítávají například platy soudců, od nichž jsou odvozeny mzdy státních zástupců. Jsou o deset procentních bodů nižší. Ústavní soud ale pro soudce tento způsob výpočtu v létě zrušil s účinností od ledna.

Ve sněmovně leží poslanecký návrh, aby se platy soudců v souladu s nálezem ústavních soudců počítaly koeficientem tři. Zatímco nyní je platová základna 64.496 korun, nově by vzrostla podle propočtu ČTK na 71.022 korun. Je možné, že se ve výborech obě normy spojí.

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS upozornil při středečním jednání ústavně-právního výboru na to, že by nakonec mohla nastat podle něho nenormální situace, kdy řadový krajský státní zástupce bude mít vyšší plat než ministr a předseda Nejvyššího soudu vyšší než premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…