Poslanci budou schvalovat nižší limity pro doplatky za léky

30.06.2017 6:41

Poslanci dnes projednají růst plateb do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce a snížení roční hranice pro doplatky za léky u dětí a seniorů. V závěrečném kole projednávání jsou také: zmírnění podmínek pro poskytování dotací na zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem, veterinární novela a návrh zákona o vztazích obou parlamentních komor, píše ČTK.

Poslanci budou schvalovat nižší limity pro doplatky za léky
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Stát by měl dávat v letech 2019 a 2020 do systému zdravotního pojištění za děti, důchodce, nezaměstnané nebo vězně asi 3,5 miliardy korun ročně navíc. V roce 2019 by měl měsíční příspěvek představovat 1018 korun, o rok později 1067 korun. Letos činí 920 korun.

Roční limit doplatků za léky pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měl snížit z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc.

Sněmovna by mohla v rámci vládní předlohy upravit i hrazené očkování seniorů proti pneumokokům a dětí proti papilomavirům. Mezi státní pojištěnce poslanci zřejmě zahrnou i lidi s nařízenou ústavní léčbou a mohli by také rozšířit pravomoci praktických lékařů při předepisování léků.

V rámci zmírnění podmínek pro příspěvky na pomůcky handicapovaným by měla vzrůst i dotace na mobilitu. Veterinární novela předpokládá zpřísnění podmínek pro chov psů. Poslanci zřejmě zavedou i jejich povinné čipování. Předloha o vztazích parlamentních komor zavede zavede zejména jiný způsob projednávání ústavních a volebních zákonů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…