Poslanci budou v rozpočtovém výboru hledat peníze na nečekané zvýšení poslaneckých platů

21.11.2014 6:43

Sněmovní rozpočtový výbor se dnes opět sejde nad návrhem státního rozpočtu na příští rok. Projednávat bude doporučení sněmovních výborů k jednotlivým kapitolám rozpočtu a už má i řadu návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. „Je tam návrh na podporu sportu ve výši jedné miliardy," řekl ve čtvrtek novinářům předseda výboru Václav Votava (ČSSD). Dalším návrhem je například navýšení peněz na záchranu památek.

Poslanci budou v rozpočtovém výboru hledat peníze na nečekané zvýšení poslaneckých platů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Je tam pozměňovací návrh, který se týká zřízení nového sídla NKÚ," řekl Votava. Nejvyšší kontrolní úřad sídlí v pronajaté soukromé budově. „Myslím si, že to není dobře," podotkl. Návrh proto podle něj počítá se šesti miliony korun na přípravné práce, které se týkají studie a projektové analýzy.

Výbor také projedná doporučení ostatních výborů k rozpočtům jednotlivých institucí. I zde se sešly některé návrhy na přesuny peněz. Například hospodářský výbor doporučil během roku přidat 84 milionů korun Správě státních hmotných rezerv.

Poslanci ve výboru budou muset nalézt peníze na zvýšení poslaneckých platů

Výbor se také bude muset vypořádat se zajištěním peněz na vyšší platy ústavních činitelů. Ve čtvrtek doporučil sněmovně na základě dohody mezi stranami, aby se platová základna pro jejich výpočet zvýšila v příštím roce na 2,5násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře z roku 2013. U řadového poslance to bez funkcí a příplatků představuje nárůst zhruba o 14 procent, vláda počítala s jedním procentem.

V minulosti také při této příležitosti přicházely do sněmovny žádosti o dotace ze státního rozpočtu, bývaly jich řádově stovky a šlo v nich celkově o miliardy korun. V posledních letech ale téměř vymizely. Předloni dorazily jen dvě. „Tak všichni, kteří to využívali, tak už ví, že to prostě nelze, že ten 'medvěd' - jak se říkalo - byl zastřelen už dávno," dodal Votava.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…