Poslanci chtějí zrušit zákon o významné tržní síle. Má prý negativní dopad na trh

24.03.2013 15:51

Dva vládní poslanci, František Laudát (TOP 09) a Jaroslav Plachý (ODS), navrhují zrušit zákon o významné tržní síle, který upravuje vztahy obchodních řetězců a jejich dodavatelů. Svůj návrh předložili tento týden v Poslanecké sněmovně. Poslanci tvrdí, že dopady zákona jsou podle názorů většiny účastníků trhu negativní. "Pro mě je tento zákon klasická školní ukázka toho, jak se do tržní ekonomiky vstupovat nemá," řekl Laudát ČTK.

Poslanci chtějí zrušit zákon o významné tržní síle. Má prý negativní dopad na trh
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

V důvodové zprávě k návrhu se píše, že současná podoba zákona je byrokratickou zátěží pro dodavatele i odběratele a vytváří prostředí právní i faktické nejistoty účastníků trhu. Důvodová zpráva také zpochybňuje slučitelnost nynějšího zákona s evropskou legislativou. "Chci spustit diskusi, jak dalece budeme ochromovat podobnými právními předpisy klasické fungování tržní ekonomiky tak, že to potom vytváří nějaké diskrepance," řekl Laudát.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) se zrušením zákona nesouhlasí. "Ten zákon sice není dokonalý, ale přesto nutí řetězce k určitému pořádku," řekl ČTK. Je podle něj možné uvažovat o zlepšení tohoto zákona, ale zrušit ho považuje za velmi špatné. "Nevytvářel bych nějaké speciální bariéry. Nicméně není možné, aby se řetězce chovaly jako na dobytém území v České republice. Důležité je, aby se chovaly zhruba stejně jako se chovají tam, kde mají své matky," dodal. Pokud se tak nechovají samy, je k tomu podle Urbana zapotřebí právě uvedený zákon.

Bývalý prezident Klaus zákon v minulosti vetoval

Zákon v minulosti vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Parlament ho schválil ještě před minulými volbami. Bývalý prezident Václav Klaus ho vetoval, ale Sněmovna ho přehlasovala. Zákon tehdy podpořili hlavně poslanci ČSSD, KSČM, přidali se i zelení. Obchodní řetězce zákon kritizovaly, potravináři si ho naopak chválili. Zákon chtěl zrušit už bývalý ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS).

Zákon ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Farmáři i výrobci potravin v minulosti kritizovali zejména cenový nátlak obchodních řetězců, kdy jsou prý nuceni dodávat zboží na hranici výrobních nákladů. Nelíbilo se jim ani vybírání poplatků ze strany řetězců. Dodavatelé platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativní místo v obchodě či na reklamních letácích obchodníků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…