Poslanci kritizovali Sobotku, že zrušil dohodu klubů o platech

2. 12. 2014 20:15

Poslanci z opozice i koaličního ANO se dnes ve sněmovně pustili poměrně ostře do premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky kvůli tomu, že podle nich zrušil dohodu všech frakcí o úpravě platů politiků. Místopředsedové dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) a Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) od něho žádali omluvu. Sobotka uvedl, že o dohodě asi o 14procentním růstu mezd nevěděl, když byl informován, nesouhlasil s ní.

Poslanci kritizovali Sobotku, že zrušil dohodu klubů o platech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem dopravy Antonínem Prachařem
reklama

Takové navýšení, jak je navrhly rozpočtový a sociální výbor, premiér opět označil za nepřiměřené. Sněmovna nakonec postoupila platovou novelu do závěrečného schvalování, které by se mohlo uskutečnit už v pátek. Lidovci a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura navrhli v dnešním druhém čtení další zmrazení mezd, předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) chce pro příští rok růst asi o tři procenta. Vládní návrh původně předpokládal procentní růst pro další čtyři roky.

Nemohu ignorovat zbytek společnosti, jen abych se zavděčil sněmovně, zdůraznil Sobotka

„Zničil jste to, na čem jsme tady pracovali," řekla Sobotkovi Jermanová, když se do sněmovny vrátil po jednání s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Kvůli jeho absenci bylo jednání o platech odpoledne na čas přerušeno. Jermanová po Sobotkovi žádala, aby se poslancům omluvil. Za vaše populistické body jste shodil 200 lidí, uvedla. „Špiníte nás před občany," přidal se ke kritice Gazdík.

Gazdík i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navíc tvrdí, že Sobotka o dohodě klubů věděl. „Lžete a shazujete vlastní klub," poznamenal také předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek.

„Nemohu ignorovat zbytek společnosti, jen abych se zavděčil sněmovně," zdůraznil Sobotka. Bylo by podle něho nespravedlivé, aby platy politiků rostly výrazně více než mzdy ve veřejné sféře nebo důchody. „Kdyby sněmovna schválila 14 procent, tak to občanům nejsme schopni vysvětlit," řekl ministerský předseda. Uvedl také, že u jednání o dohodě nebyl, následně s ní ani on ani stranické vedení nesouhlasilo. Navíc podotkl, že ujednání není závazné pro Senát a pro prezidenta. Miloš Zeman už avizoval, že by předlohu předpokládající růst platů politiků o 14 procent vetoval.

Automatický výpočet platů v návaznosti na průměrný plat v nepodnikatelské sféře

Lidovci navrhli zmrazit platy ústavních činitelů pro příští rok. Měla by podle nich vzniknout skupina, která by navrhla nový systém výpočtu mezd. Úsvit navrhuje zmrazení na čtyři roky.

Hamáček chce stejně jako výbory zavést automatický výpočet platů v návaznosti na průměrný plat v nepodnikatelské sféře. Jeho návrh by znamenal, že příští rok by stoupl základní plat poslance a senátora bez náhrad podle výpočtu ČTK o 1700 korun na 57.600 korun. Návrh výborů by znamenal zvýšení o 8100 na 64.000 korun.

Předseda sněmovny označil svůj návrh za rozumný kompromis, jenž by situaci vyřešil jednou provždy. Předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak by se automaticky vrátil zřejmě na konečných 2,75.

Pokud nebude od ledna účinná žádná úprava platového zákona, mzdy politiků by vzrostly po několikaletém zmrazení automaticky o 26 procent. Výbory také navrhly řešení platů pro soudce. Měly by se odvíjet od trojnásobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Do konce letoška je to 2,75násobek průměrného výdělku za předminulý kalendářní rok. Činí 64.496 korun. Ústavní soud tento způsob výpočtu ale zrušil a uvedl, že by se základna měla vrátit k trojnásobku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

10:05 DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

Premiér již několikrát ubezpečoval, že očkování je a bude dobrovolné. Ale řídí se podle svých slov n…