Poslanci mají kontrolovat tajné služby, ale chodí tam akorát na chlebíčky. Chovanec se Zahradilem se v Partii přeli, která vláda rozvědce více pustila žilou

25.01.2015 12:08

V nedělní Partii FTV Prima se střetli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a europoslanec Jan Zahradil (ODS). Vzájemně na sobě nenechali nit suchou. Zahradil prohlašoval, že by poslanci neměli při zpovídání tajných služeb jen konzumovat chlebíčky, ale měli by skutečně pracovat. Chovanec oponoval, že to byla vláda ODS, která na tajných službách šetřila, a dnes vidíme důsledky. Došlo i na syrské uprchlíky, kterým Česko nabízí pomoc, a na Ukrajinu.

Poslanci mají kontrolovat tajné služby, ale chodí tam akorát na chlebíčky. Chovanec se Zahradilem se v Partii přeli, která vláda rozvědce více pustila žilou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil na 24. kongresu ODS

"To, že BIS nemá peníze, to na bezpečnostním výboru sněmovny zaznívá posledních pět let. To je důsledek škrtů, které se chybně rozhodly udělat předchozí vlády, to není něco nového, co by se objevilo po útoku na Charlie Hebdo,“ prohlásil hned v úvodu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Europoslanec Zahradil varoval, že by zpravodajské služby měly být podrobeny důsledné kontrole. "Z vlastní zkušenosti poslance vím, že ty tajné služby nechtějí nechat proniknout do hloubky ani poslance, možná proto, že je považují za amatéry nebo se bojí vyzrazení. Vždy je proto třeba klást si otázku, jestli ty tajné služby nemají pravomocí už moc. Poslanci, kteří do těch výborů chodí, by tam neměli chodit jen na chlebíčky, ale měli by umět zpravodajce vyzpovídat," doporučoval.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Chovanec Zahradilovi oponoval, že ta kontrola je dostatečná a zpravodajci odpovídají na všechny dotazy poslanců. Podle šéfa rezortu by stačilo, kdyby politici využívali informace tajných služeb odpovídajícím způsobem. Proti tomu se ale zase postavil Zahradil. Vláda Bohuslava Sobotky prý stále žije z toho, že haní ODS. "Z toho, co vím, tak bych si netroufl tvrdit, že tu někdo něco v minulosti podceňoval,“ konstatoval Zahradil.

Nechystáme "Velkého bratra“, ujišťoval Chovanec. A pokud jde o syrské uprchlíky

Následně se hosté bavili o kamerovém systému na Letišti Václava Havla, které je fakticky naší poslední hranicí. Kamerový systém podle Chovance pomůže v odhalení případných rizik. "Není to žádný 'Velký bratr' namířený proti českým občanům, slušní občané se nemají čeho bát. Kamery jsou namířeny na ono jedno promile osob, které to myslí jinak,“ zdůrazňoval před kamerami ministr.

Vyjádřil se i k přijetí patnácti syrských rodin v Česku. Zdůrazňoval přitom, že má jít o patnáct dětských pacientů, kteří potřebují bezodkladnou péči. Rodiny ale budou i prověřovány, slovy ministra vnitra proběhne bezpečnostní scan. "Rozhodně nejde o žádnou migraci velkého rozsahu,“ zdůrazňoval šéf rezortu.

Zahradilovi se ani trochu nelíbí, že by tito lidé měli dostat snadnou šanci na získání českého občanství. To rozhodně nepovažuje za správné. Na druhé straně vládu pochválil za to, že chce pomoct zemím v okolí Islámského státu, které čelí vlně uprchlíků.

Evropské právo mluví jasně: O ukrajinské uprchlíky se budeme muset postarat, pokud...

Ministr Chovanec promluvil také o situaci na Ukrajině. V krajním případě prý hrozí, že na území Česka dorazí až sto tisíc uprchlíků. A pokud se nám nepodaří je včas zajistit, musíme se o ně postarat, tak to alespoň říká evropské právo, které je v této oblasti českému právu nadřazené. Zahradil v tomto dal Chovancovi za pravdu. A ministr dodal k tématu poslední slovo. "Já v tuto chvíli poctivě říkám, že máme kapacitu na přijetí sedmi stovek uprchlíků,“ prohlásil šéf rezortu.

Zdroje jsou. Nebo nejsou?

Ve druhé polovině pořadu moderátor nastolil téma zvyšování daní, o čemž začala znovu uvažovat ČSSD. Chovanec to okamžitě korigoval na pravou míru. Sociální demokracii jde prý v prvé řadě o to, aby bylo z čeho financovat úkoly rezortů. A pokud ministr financí Andrej Babiš (ANO) nedokáže najít zdroje jinde, tak bude třeba daně zvýšit. "Nesahejme na daně pro lidi, ale firmy unesou zvýšení o jedno až dvě procenta,“ pokračoval Chovanec. Korporátní daň pro banky by přinesla další miliardy a něco by nepochybně přinesly i úspory.

"Tady se panu ministru Chovancovi zase něco nepovedlo,“ komentoval jeho slova Zahradil. ODS navyšování daní odmítá, ale to se dá očekávat. Zajímavější je prý sledovat slovní přestřelky o navyšování daní. "Je docela komické, že si vláda posílá vzkazy přes média místo toho, aby se dohodla na vládním jednání,“ podotkl Zahradil. Chovanec okamžitě kontroval, že tato vláda jedná mnohem komfortněji než vlády ODS.

Podle Zahradila je třeba hledat úspory ve státní správě, ale vláda peníze na státní správu spíše navyšuje skrze služební zákon. Ani to si ale Chovanec nenechal líbit, když upozornil na to, že se pravicové vlády v čele s ODS chtěly proškrtat k prosperitě - a výsledky jsme viděli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…