Poslanci možná dají Rusnokovi šanci. Čekají na vládní program

28.07.2013 8:41

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka potřebuje získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných zákonodárců, aby získala důvěru Poslanecké sněmovny. Ze strany ČSSD a KSČM má šanci na získání 91 hlasů, to však nestačí. Rozhodnout o osudu kabinetu tak mohou nezařazení poslanci. Ti ale na dotazy serveru Týden.cz odpovídali, že je zatím nikdo neoslovil, a tak vyčkávají na programové prohlášení vlády, které by mělo být hotové v srpnu.

Poslanci možná dají Rusnokovi šanci. Čekají na vládní program
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Rusnok
reklama

"Určitě nezvednu ruku pro vládu, která bude zvyšovat daně. Chtěl bych, aby vláda podpořila hospodářský růst a bojovala s nezaměstnaností," vytyčil podmínky nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. Nevyloučil, že se s Rusnokem může nakonec dohodnout. Jeho bývalý stranický kolega a exministr školství Josef Dobeš zase prosazuje, aby vláda podporovala vzdělání a učitele.

Oslovena nebyla ani poslankyně Kristýna Kočí. "Zatím jsem žádné pozvání k jednání neobdržela, a co se důvěry vládě týče, stále čekám na představení programových priorit," uvedla pro Týden.cz.

Paroubek podpořit Rusnoka hlasitě odmítá

Zcela odmítavý postoj naopak zaujímá Jiří Paroubek nebo Petr Benda (oba NS-LEV 21). „Pro nás je ta vláda tak strašlivá, že nemáme co zvažovat. Pro nás je pan Rusnok jen liberální vydání pana Kalouska," prohlásil již dříve Paroubek.

V seznamu nezařazených poslanců figuruje dále ještě osm poslanců za LIDEM a dva bývalí občanští demokraté, Michal Doktor a Radim Fiala. Zatímco Doktor stejně jako LIDEM deklaroval podporu Miroslavy Němcové, Fiala se nevyjádřil. Hnutí Úsvit přímé demokracie, ve kterém působí společně se senátorem Tomiem Okamurou, totiž kritizuje jak vládu ODS, TOP 09 a LIDEM, tak složení úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka.

Na jednání ve sněmovně dochází až 198 poslanců, dva jsou ve vězení. Vzhledem k tomu, že Němcová disponuje hlasy 101 poslanců koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, může Rusnok získat podporu pro svou vládu pouze v případě, že některý z koaličních poslanců se hlasování o důvěře nezúčastní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…