Poslanci před volbami slibovali zákon proti korupci, teď maří jeho přijetí. Lobbisté úřadují, píší v novinách

14. 6. 2014 8:34

Přesně 165 poslanců se loni zavázalo, že se zasadí o rychlé přijetí devíti protikorupčních zákonů navržených iniciativou Rekonstrukce státu. Jenže, jak píše MF Dnes, zapracovali lobbisté a například registr smluv byl poslanci vrácen vládě.

Poslanci před volbami slibovali zákon proti korupci, teď maří jeho přijetí. Lobbisté úřadují, píší v novinách
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec Jan Farský

Poslanec za TOP 09 Jan Farský se hned po volbách ujal jednoho z protikorupčních zákonů. K tomu, co se dnes v Poslanecké sněmovně děje, uvedl: „Je to absurdní divadlo.“

Deník MF Dnes píše, že vzhledem k 165 podpisům pod návrhy iniciativy Rekonstrukce státu to vypadalo, že zákon o registru smluv projde hladce. Ale opak je pravdou. Registr smluv by zajistil, že všechny smlouvy navázané na veřejné peníze by musely viset na internetu.

Jenže podle zjištění MF Dnes se do celé věci vložili lobbisté a začali tlačit, až se vše zadrhlo. Zákon projednávaly hned čtyři výbory a jen jeden ho prý nechal být. Ve druhém k němu poslanci přilepili sedm pozměňovacích návrhů, které ho oslabují, a v dalších dvou výborech ho prý hned navrhli poslat zpět vládě.

Zákon zarazili i jeho předkladatelé

„Absurdní ale je, že tento zákon ve výboru zarazili poslanci, kteří jsou pod ním se mnou podepsáni jako předkladatelé,“ uvedl Farský.

Zákon prý vadí firmám, jako je ČEZ či Budvar, a také části starostů, kteří se obávají, že obce zahltí administrativou. Poslanci, kteří se odklonili od své původní podpory záměrů, argumentují většinou tím, že zákony jsou nedotažené či málo kvalitní.

Co bude s oním konkrétním zákonem o registru smluv, neví ani Jan Farský. „Tím, že to poslali vládě k dopracování, to odňali z mé předkladatelské pravomoci, protože já úkolovat vládu nemohu. Oslovil jsem však premiéra a jsem připraven na doplnění zákona spolupracovat,“ říká Farský.

MF dnes ale upozorňuje, že tento zákon není jediný ze zmíněných devíti, který poslanci před volbami slíbili schválit, a teď se jim do toho nechce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…