Poslanci přehlasovali Klause. Potvrdili novelu ke snížení počtu vězňů

07.11.2012 19:19 | Zprávy
autor: pan, čtk

Sněmovna navzdory vetu prezidenta Václava Klause prosadila novelu, která má za cíl snížit přeplněnost věznic. Řešit ji má častější využívání domácího vězení nebo podmínečné propouštění za méně závažné zločiny.

Poslanci přehlasovali Klause. Potvrdili novelu ke snížení počtu vězňů
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Norma má také zkrátit lhůty pro možné předčasné propuštění. Předlohu podpořilo 103 poslanců, tedy o dva více, než je v takových případech potřeba.

Václav Klaus novelu označil za ukvapenou. Situace by se podle něho měla řešit hlavně změnou zaběhlé praxe ukládání trestů.

Za schválení zákona se přimlouval jeden z předkladatelů Pavel Staněk (ODS). "Myslím, že je na místě, je v tuto chvílí žádán i veřejností," uvedl. Podle Jana Chvojky (ČSSD) je ale předloha v rozporu s ústavním pořádkem. Na svobodu se dostanou zločinci odsouzení za závažné činy, řekl. Podle Staňka však jde jen o strašení lidí.

Také exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) označil argumenty kritiků za nepravdivé. Zastánci předlohy poukazovali i na to, že věznění lidé po propuštění mohou snáze nahradit poškozenému škodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Vy věříte tomu, že byste se od ministra obrany něco kloudného dozvěděla?

Nemáte spíš jako já dojem, že je jen takovým maskotem? A jsou interpelace jediná možnost jak můžete kontrolovat vládu? Jestli ano, což mi přijde, že jste naznačila, tak to je špatně, myslím. Vy ne? A pokud se mnou souhlasíte, co uděláte, aby to bylo jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bastlová ze Seznamu byla jen začátek. Tohle by lidé měli vědět

4:40 Bastlová ze Seznamu byla jen začátek. Tohle by lidé měli vědět

Může si moderátor uchovat nezávislost, když se chlubí svými ostrými rozhovory a současně pracuje pro…