Poslanci převzali ve Sněmovně osvědčení o zvolení

25.11.2013 12:23

Noví poslanci dostali dnes dopoledne ve Sněmovně od ministra vnitra v demisi Martina Peciny osvědčení o zvolení. Chyběl Miloslav Bačiak (ANO), jenž se mandátu vzdal. Odpoledne čeká poslance zahájení první povolební schůze dolní komory, na které složí slib.

Poslanci převzali ve Sněmovně osvědčení o zvolení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a hnutí ANO
reklama

Pecina poslancům předával osvědčení z titulu funkce předsedy Státní volební komise. Poslanci stvrzovali převzetí dokumentu podpisem. Někteří z nich přišli později a převzali jej dodatečně.

 Poslance poté přivítal sněmovní kancléř Petr Kynštetr a vedoucí odboru informatiky je začal seznamovat s fungováním hlasovacího zařízení. Vysvětloval jim, jak se mají přihlásit, jak se hlasuje pro nebo proti i jak se mají přihlásit k faktické poznámce. Poslanci absolvovali několik cvičných hlasování a například v hlasování s pořadovým číslem tři rozhodovali o tom, zda chtějí, aby se uskutečnilo hlasování číslo čtyři. Tento návrh ale neschválili.

 Při ustavující schůzi poslanci zaujmou místa v jednacím sále podle abecedy. Sál si poslanci prohlíželi už od rána. Zjišťovali například, kde je jejich místo v lavicích. Zasedací pořádek podle klubů by měl být stanoven až na druhé schůzi.

Bačiaka nahradí podnikatel Jan Sobotka.

Bačiak složil mandát minulý týden. Už před volbami se ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka i titul RSDr., udělovaný komunisty. Bačiakovo jméno při předávání osvědčení nezaznělo. Jeho mandát ale podle informací ze Sněmovny zatím formálně trvá. Protože ještě není zvolen nový předseda dolní komory, nemá kdo rezignaci přijmout. Bačiaka potom nahradí v poslaneckých lavicích podnikatel Jan Sobotka.

Dnešní jednání poslanců bude spíše formální. Kromě složení slibu například vyhlásí lhůtu pro podávání návrhů na kandidáty do vedení Sněmovny a do mandátového a imunitního výboru. Schůze má pokračovat ve středu, kdy už by se měla mimo jiné uskutečnit volba předsedy a místopředsedů Sněmovny.

Do Sněmovny se vzhledem k rozhodnutí voličů dostalo sedm politických stran. Odešly z ní Věci veřejné, naopak se do ní vrátili po tříleté přestávce křesťanští demokraté. Zcela novými subjekty ve sněmovních lavicích jsou hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…