Poslanci projednají růst důchodů i pravomoci NKÚ

27. 4. 2014 10:29

Poslanci budou projednávat vládní návrhy na vyšší růst důchodů a zvýšení plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce. Schvalovat by měli poslaneckou novelu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V návrhu programu schůze, která začne v úterý odpoledne, je rovněž novela skupiny poslanců o zkrácení funkčního období pražského zastupitelstva a pražský návrh zákona o regulaci prostituce.

Poslanci projednají růst důchodů i pravomoci NKÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není
reklama

Valorizace důchodů by se měla podle vládního návrhu vrátit od příštího roku do stavu před škrty. Při výpočtu se má zohledňovat opět celá inflace, nikoli její třetina. Penzisté by si navíc měli podle předlohy polepšit příští rok ještě o něco víc, než stanoví výpočet, nynější průměrné odhady činí asi 200 korun.

Zvýšením plateb za děti, důchodce a nezaměstnané do zdravotnictví ze 787 na 845 korun měsíčně chce vláda ještě letos poslat zdravotním pojišťovnám asi o 2,1 miliardy korun navíc. Částka by měla pokrýt výpadek příjmů nemocnic po zrušení poplatků za hospitalizaci.

Kabinet navrhuje, aby poslanci schválili obě předlohy zrychleně už v úvodním čtení. Opozice však může tento požadavek zablokovat. Novelu rozšiřující pravomoci NKÚ doporučil upravit sněmovní ústavně právní výbor tak, aby úřad kontroloval nakládání s veřejnými penězi, s penězi z veřejných rozpočtů a také s majetkem firem, v nichž má majetkovou účast stát nebo kraje a obce. Stejnou změnu doporučil i kontrolní výbor. Protože jde o ústavní zákon, na plénu bude potřebovat podporu tří pětin poslanců. Ústava nyní uvádí, že NKÚ kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

K závěrečnému schvalování míří také novela zákona o potravinách. Předloha je označována za největší změnu za posledních 15 let. Zavádí například povinnost velkých řetězců informovat u vstupu do prodejen o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce. Novela zvyšuje pokuty, například maximální postih za nedodržení požadavků na označování potravin nebo kvalitativní parametry má vzrůst ze současných tří na deset milionů korun.

Poslanecký návrh na zkrácení funkčního období pražských zastupitelů, kteří budou zvoleni v podzimních komunálních volbách, je v úvodním kole projednávání. Ústavní novela předpokládá, že další volby by se konaly už po dvou letech společně s volbami do ostatních krajů. Související novela by stanovila, že Pražané by městského zastupitelstva volili podle zákona o volbách do krajů, a nikoli obcí, jako je tomu nyní. Změna by znamenala například to, že metropole by byla jedním volebním obvodem a pražští politici by ji nemohli dělit.

V prvním čtení je rovněž návrh zákona o regulaci prostituce. Praha v němž například požaduje, aby prostitutky musely chodit na lékařské prohlídky a musely by platit daně. Vláda však poukazuje na to, že předloha odporuje mezinárodním závazkům Česka o potlačování obchodu s lidmi.

Poslanci by měli na schůzi zvolit jednoho člena Rady Českého rozhlasu a tři členy Rady České tiskové kanceláře. Budou podle návrhu programu vybírat kandidáty do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů a do dozorčích rad Státního zemědělského intervenčního fondu a Státního fondu dopravní infrastruktury. Návrh programu schůze čítá přes osm desítek bodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…