Poslanci rozhodnou o imunitě a o anonymních akciích

11.02.2013 14:17

Poslanci rozhodnou o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. V závěrečném schvalování je také vládní novela, která by regulovala anonymní akcie. Sněmovna bude na schůzi, která pokračuje od úterního odpoledne, rozhodovat rovněž například o zavedení povinného elektronického receptu na léky. Předlohu poslancům vrátil Senát, jenž z ní chce elektronický recept vypustit.

Poslanci rozhodnou o imunitě a o anonymních akciích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

O imunitě a anonymních akciích by poslanci mohli rozhodovat ve středu. Poslanecká ústavní novela by zrušila doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Trvala by jen po dobu jejich mandátu. Poslanci budou hlasovat také o návrhu místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska, jenž chce imunitu omezit ještě více, a to jen na projevy ve Sněmovně.

Zruší se doživotní imunita

Kalousek tvrdí, že zákonodárci neumějí instrument imunity využívat a vydávání poslanců k trestnímu stíhání by se nestávalo předmětem politického boje. Jeho návrh ale patrně nemá příliš mnoho šancí. Na zrušení doživotní imunity se dohodli představitelé všech sněmovních stran.

Regulace anonymních akcií by měla podle ministerstva spravedlnosti omezit například možnost praní špinavých peněz. Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Opoziční VV navrhly anonymní akcie úplně zrušit. Naopak šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) chce prosadit zcela jinou úpravu; už vydané anonymní akcie by mohly dál existovat. Pokud by se ale taková společnost chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…