Poslanci rozhodnou o vydání Novotného a Borky k trestnímu stíhání

5. 6. 2017 6:01

Sněmovna by mohla příští týden schvalovat zákaz takzvaných kožešinových farem, návrh nového památkového zákona a rozšíření kontroly zpravodajských služeb. Dolní komora by měla také rozhodnout o tom, zda vydá Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) k trestnímu stíhání. Policie je chce obvinit v kauze machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad, píše ČTK.

Poslanci rozhodnou o vydání Novotného a Borky k trestnímu stíhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala řádná schůze sněmovny. Poslanci měli projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích
reklama

Před schvalováním jsou ve sněmovně rovněž změny v poskytování dávek postiženým lidem na takzvané zvláštní pomůcky, zjednodušení procesu posuzování vlivu plánovaných staveb na životní prostředí a zvýšení pravomocí inspektorů České obchodní inspekce. Dále by poslanci mohli hlasovat o uzákonění vyšších odvodů státu do zdravotnictví za děti, důchodce nebo nezaměstnané a o novém přerozdělování daňových výnosů, v němž by si polepšily obce na úkor státu.

Policejní žádost o vydání Novotného a Borky ke stíhání bude ještě posuzovat mandátový a imunitní výbor. Dá plénu doporučení, jak by mělo rozhodnout. Poslanci jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Bývalý hejtman Karlovarského kraje Novotný označil svůj případ za vykonstruovaný a účelový. Stejně jako Borka ale nebude sněmovně sdělovat, zda by ho měla vydat, nebo ne. Oba poslanci nechají rozhodnutí na plénu.

Chov zvířat na kožešinových farmách poslanci zřejmě zakážou. Farmy by musely skončit do několika let, chovatelé by dostali od státu odškodnění. Novela by měla zakázat chov a usmrcování zvířat výhradně nebo především za účelem získání kožešin. Týkala by se tedy norků a lišek, nikoli například králíků nebo nutrií.

Novela o zpravodajských službách předpokládá, že pod sněmovní kontrolu budou spadat všechny tajné služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců bude navíc dohlížet pětičlenný nezávislý orgán.

Návrh památkového zákona umožní podle ministerstva kultury zefektivnit péči o památkový fond. Předloha například přesněji vymezuje a zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památek. Norma ale bude čelit snaze části poslanců o zamítnutí pro byrokratičnost a nepřehlednost. Další poslanci k předloze přichystali desítky úprav.

Příští týden nynější řádná sněmovní schůze skončí. Na další se poslanci sejdou koncem června.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

7:22 ČT jednoznačně porušila zákon. Petr Žantovský tuší, z jakých důvodů byl ve skutečnosti narychlo spuštěn „kanál pro důchodce“

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize spuštěním programu ČT3 naprosto jednoznačně porušila zákon, který zce…