Poslanci schválili novelu zákona o svobodném přístupu k informacím

19.06.2019 10:03

Transparentnost státních firem se zvýší. Novela zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou schválila sněmovna, ruší výjimku pro společnosti ČEZ, ČD, ČD Cargo, ČEPS a další. Nově i tyto firmy budou muset zveřejňovat své smlouvy v registru, a to zejména díky komplexnímu pozměňovacímu návrhu poslance hnutí ANO Adama Kalous.

Poslanci schválili novelu zákona o svobodném přístupu k informacím
Foto: archiv AK
Popisek: Adam Kalous (ANO)
reklama
„Slíbili jsme lidem, že budeme bojovat proti korupci a vytvářet transparentní prostředí, a to celou dobu děláme. V roce 2016 jsme prosadili přijetí zákona o registru smluv, i když nám ho koaliční partner osekal. Ten zákon byl tenkrát přijat především díky hlasům hnutí ANO a dnes jsme to tedy dotáhli,“ říká premiér Andrej Babiš.
 
„K části novely, která se týká zákona o registru smluv, jsem podal komplexní pozměňovací návrh, který ruší výjimky ze zveřejňování smluv pro společnosti, jejichž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu. To znamená, že firmy jako ČEZ, ČD, ČD Cargo, ČEPS a další, budou muset nově zveřejňovat smlouvy v registru. Bude se to ale týkat pouze těch typů smluv, které nejsou smlouvami z běžného obchodního styku, aby na trhu nebyly ty společnosti znevýhodněny,“ říká poslanec za hnutí ANO Adam Kalous.
 
 
„Na přípravě pozměňovacího návrhu jsem po celou dobu spolupracoval s Rekonstrukcí státu a jsem rád, že dnes ji Sněmovna definitivně schválila. Hnutí ANO vzniklo jako protikorupční hnutí a těší mě, že jsme se za celou dobu od této myšlenky neustoupili ani o píď,“ dodává Kalous.
 
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…