Poslanci spravují děravé potrubí další vodou, parafrázuje Marvanová korupci

30.10.2011 22:46

Co uděláte, když máte děravé potrubí? Necháte ho spravit. Český stát se to ale pokusí vyřešit tím, že do potrubí přileje více vody (tedy peněz např. z daní). A nevyřeší se samozřejmě nic, jen korupčníci budou mít o trochu plnější kapsy. Parafrází začala svůj příspěvek na blogu Aktuálně.cz právnička Hana Marvanová.

Poslanci spravují děravé potrubí další vodou, parafrázuje Marvanová korupci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expolitička, advokátka a bojovnice proti korupci Hana Marvanová

"Pro konkrétní příklady nemusíme chodit daleko: kauza OPENCARD, v níž 800 milionů přes firmu Haguess končí ve firmách s neznámými vlastníky; firma IZIP, která dostává peníze ze zdravotního pojištění a jejímiž spoluvlastníky jsou poslanci, kteří své akcie převádějí na zahraniční firmu; ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský převádí firmu na syna a ihned firma získává veřejné zakázky," vyjmenovala Marvanová.

Takhle to ale dál nejde. Stát nesmí dávat peníze daňových poplatníků firmám, které nesplňují ani elementární pravidla - například průhlednou majetkovou strukturu.

"Jde-li o veřejné peníze, musí být zřejmé, že všichni zájemci stojí na stejné startovací čáře. Na startu nesmí být kouřová clona, která umožňuje některým účastníkům být v cíli již před startovním výstřelem," píše Marvanová. "Každý závod, kde je vítěz určen předem, je podvod na diváky. Každá veřejná zakázka, kdy není jistota, že ji ministr nedal firmě, kterou sám tajně vlastní, je podvod na občany. Nečinný stát je pak sám spolupachatelem tohoto podvodu."

Stojíme na rozcestí. Musíme se rozhodnout

V současnosti je Česko podle právničky na rozcestí. "Musíme se rozhodnout, jaký typ demokracie či kapitalismu chceme. Na jedné straně je neefektivní mafiánský kapitalismus s anonymními vlastníky a bílými koňmi. Kapitalismus bez odpovědnosti za rozkrádání peněz občanů. Systém, který nutí neustále zvyšovat daně, aby bylo možno dál anonymně okrádat občany. Nebo si můžeme zvolit kapitalismus odpovědný. Kapitalismus podle pravidel s jasnými vlastníky. Systém, kde se o veřejné peníze bude skutečně soutěžit. Stát bude moci dávat peníze občanů pouze těm firmám, které poskytují záruky solidnosti a odpovědnosti a které nevlastní korupčníci. Kvalita silnic, staveb a veřejných služeb bude nejvyšší, cena nejnižší. Daně nebude nutno zvyšovat."

Toto rozhodnutí padne brzy. Poslanci totiž budou hlasovat o zákonu o veřejných zakázkách, který mimo jiné chce po firmách, které mají zájem o státní zakázky, aby se "svlékly do naha" a vyjevily své skutečné vlastníky.

Čtěte:

Ministr Jankovský: Zákon o veřejných zakázkách zvýší férovost soutěží

Čechlovský (ODS): Připomínkovat zákon o veřejných zakázkách? To je jako házet perly...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

12:43 „Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

Nějaký čas to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN utlumila svou kampaň a šetří síly na září. Jenže te…