Poslancům TOP 09 se nelíbí, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Saakašvilim

06.09.2017 17:38

Poslanci TOP 09 kritizují, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Oděsy Michailem Saakašvilim. Poslanci Karel Schwarzenberg, Kristýna Zelienková a Marek Ženíšek v prohlášení zaslaném ČTK uvedli, že by se prezident Petro Porošenko a další představitelé země měli zamyslet nad tím, jak odebrání ukrajinského občanství Saakašvilimu a další kroky vůči němu ovlivňují obraz Ukrajiny v zahraničí.

Poslancům TOP 09 se nelíbí, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Saakašvilim
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 prezidentem Gruzie. Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale gruzínský exprezident Porošenka tvrdě kritizoval, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Minulý měsíc ukrajinský prezident nařídil, aby Saakašvilimu bylo občanství odebráno.

„S politováním jsme zjistili, že Ukrajina, kterou svorně bráníme v boji o nezávislost, demokracii a právní stát, se dopouští těžkého provinění na vlastním občanovi. Vyobcování Michaila Saakašviliho je ostuda pro ukrajinskou demokracii,“ uvedli čeští poslanci v prohlášení.

Porošenka požádali, aby se s dalšími představiteli Ukrajiny zamyslel nad tím, jaké budou mít jejich kroky důsledky pro obraz Ukrajiny v cizině. „A taktéž, jak to působí na vlastní občany Ukrajiny, chová-li se tak vláda k opozičnímu politikovi. Jako přátelé Ukrajiny s lítostí a pohoršením sledujeme toto dění,“ napsali poslanci.

Saakašviliho, který se v Gruzii dostal k moci po revoluci v roce 2003, kritizují za autoritářský styl a obzvláště za neúspěšnou válku, kterou vedl v roce 2008 s Ruskem. V Gruzii čelí obvinění ze „zneužití úřadu“. Saakašvili to odmítá a označuje za politicky motivované.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…