Poslancům TOP 09 se nelíbí, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Saakašvilim

06.09.2017 17:38

Poslanci TOP 09 kritizují, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Oděsy Michailem Saakašvilim. Poslanci Karel Schwarzenberg, Kristýna Zelienková a Marek Ženíšek v prohlášení zaslaném ČTK uvedli, že by se prezident Petro Porošenko a další představitelé země měli zamyslet nad tím, jak odebrání ukrajinského občanství Saakašvilimu a další kroky vůči němu ovlivňují obraz Ukrajiny v zahraničí.

Poslancům TOP 09 se nelíbí, jak Ukrajina zachází s bývalým gubernátorem Saakašvilim
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 prezidentem Gruzie. Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale gruzínský exprezident Porošenka tvrdě kritizoval, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Minulý měsíc ukrajinský prezident nařídil, aby Saakašvilimu bylo občanství odebráno.

„S politováním jsme zjistili, že Ukrajina, kterou svorně bráníme v boji o nezávislost, demokracii a právní stát, se dopouští těžkého provinění na vlastním občanovi. Vyobcování Michaila Saakašviliho je ostuda pro ukrajinskou demokracii,“ uvedli čeští poslanci v prohlášení.

Porošenka požádali, aby se s dalšími představiteli Ukrajiny zamyslel nad tím, jaké budou mít jejich kroky důsledky pro obraz Ukrajiny v cizině. „A taktéž, jak to působí na vlastní občany Ukrajiny, chová-li se tak vláda k opozičnímu politikovi. Jako přátelé Ukrajiny s lítostí a pohoršením sledujeme toto dění,“ napsali poslanci.

Saakašviliho, který se v Gruzii dostal k moci po revoluci v roce 2003, kritizují za autoritářský styl a obzvláště za neúspěšnou válku, kterou vedl v roce 2008 s Ruskem. V Gruzii čelí obvinění ze „zneužití úřadu“. Saakašvili to odmítá a označuje za politicky motivované.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…