Poslancům bylo pádně naznačeno, jak zítra hlasovat o Radě ČT: Článek v Respektu, demonstrace Chvilek a zlatý hřeb od Kalouska

07.12.2020 21:11

Podle legislativního odboru Poslanecké sněmovny bylo odvolání dozorčí komise Rady České televize nezákonné. Stanoviskem se má zítra zabývat volební výbor dolní komory. Již dnes však na „podporu nezávislosti“ České televize demonstroval spolek Milion chvilek. Několik jeho podporovatelů se ve „večerníčkovských“ čepičkách rozestoupilo před budovou ČT na Kavčích horách a šéf spolku Benjamin Roll varoval, že se náš stát „rozpadá“. Připojili se i senátoři Marek Hilšer a David Smoljak. Prostřednictvím Facebooku se již ozval i poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). „Přestaňte plácat kraviny,“ zpražil jej však následně v komentáři známý právník.

Poslancům bylo pádně naznačeno, jak zítra hlasovat o Radě ČT: Článek v Respektu, demonstrace Chvilek a zlatý hřeb od Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

Anketa

Jste pro to, aby vláda znovu zavřela obchody a restaurace?

52%
48%
hlasovalo: 15086 lidí
Že mělo být odvolání dozorčí komise nezákonné, tvrdí podle týdeníku Respekt analýza, již si nechali vypracovat poslanci od legislativního odboru Sněmovny.

Respekt se odkazuje na stanovisko podepsané šéfem sněmovní legislativy Petrem Kymličkou, které má mít k dispozici. V něm se podle něj píše, že rada při odvolání komise neuvedla důvody pro odvolání jejích členů. „Odvolání dozorčí komise na základě ‚vážných výhrad k její práci jako poradního orgánu rady‘ je obecné a není zákonným důvodem pro odvolání podle § 6 odst. 2 cit. zákona. Usnesení rady neobsahuje ani žádné podrobnější odůvodnění jejího rozhodnutí, a důvody pro odvolání dozorčí komise tak nelze posoudit a vyhodnotit,“ píše se v právním stanovisku legislativního odboru.

Konstatování o „závažných výhradách“ k práci komise jako poradního orgánu rady, jimiž byly jmenovány například spory týkající se pozemků v Ostravě, tak podle stanoviska nestačí. Podle stanoviska legislativního odboru důvody pro odvolání dozorčí komise bez podrobnějšího odůvodnění „nelze posoudit a vyhodnotit“.

Podle sněmovních právníků nelze ani odvolat dozorčí komisi jako celek. Podle poslance Martina Kolovratníka (ANO) by tak volební výbor, jehož je členem, měl požadovat, aby radní nynější situaci napravili. Volební výbor se právní analýzou bude zabývat v úterý. Kolovratník zmínil, že jedním z možných kroků by pak bylo i zrušení usnesení o odvolání dozorčí komise.

Volební výbor by mohl navrhnout plénu Sněmovny též odvolání některých radních ČT. K takovému kroku již vyzval Senát, který po dolní komoře chce, aby v případě potvrzení nezákonnosti poslanci odvolali ty členy Rady ČT, kteří pro nezákonný akt hlasovali.

Během pondělního večera se na Kavčích horách i v regionech rozhodl uspořádat happening spolek Milion chvilek, a vyjádřit tak „podporu nezávislosti“ České televize. Odvolání dozorčí komise podle členů spolku totiž „ohrožuje její nezávislost a důvěryhodnost“.

Před budovou ČT v Praze kolem 18. hodiny nastoupilo několik desítek lidí, z nichž většina měla i „večerníčkovské“ čepičky na hlavě.

Předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll varoval, že se náš stát „rozpadá“. Zhrozily jej i další události, z nichž jmenoval snížení daní v rámci zrušení supehrubé mzdy či otrávení Bečvy.

„Nejmocnější lidé v České republice zneužívají pandemii. Jedinou naší nadějí je, že se o všech těchto problémech dozvídáme skrze novináře. Ti jsou však čím dál více pod tlakem,“ burácel poté aktivista.

Koordinátorka Milionu chvilek Veronika Jiravová nato přečetla text od radního ČT Zdeňka Šarapatky, který odvolání dozorčí komise ostatními členy rady kritizuje a považuje za nezákonné.

Vystoupili i senátoři. „Je hrozné, že člen rady, který má chránit veřejnoprávní médium, se naopak snaží ho rozložit,“ varoval senátor David Smoljak a doplnil jej i Marek Hilšer. Podle něho jsme „po dvaceti letech opět svědky toho, jak se politici snaží ovládnout veřejnoprávní média“.

„Je tragické, že se situace zhoršuje. Nesmíme dopustit, aby veřejnoprávní média sloužila politikům, musejí sloužit občanům,“ apeloval senátor.

Záběry z happeningu Milionu chvilek v Brně můžete zhlédnout zde:

Podle ČTK přišlo na akci v Praze pouze několik desítek lidí a účast nebyla valná ani v našem druhém největším městě – před brněnským studiem se mělo sejít maximálně deset lidí. Ani v dalších městech se počet účastníků podle agentury nevyhoupl nad stovku.

Jasno má i poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). „Je to velmi prosté. Členové Rady ČT, kteří svévolně porušili zákon, musejí být ze svých funkcí odvoláni. Sněmovna je zvolila proto, aby dodržování zákona střežili. Ne proto, aby zákon porušovali,“ míní. Připomeňme, že Kalousek členem volebního výboru Sněmovny není, a tudíž v úterý o zákonnosti odvolání dozorčí komise Radou ČT rozhodovat nebude.

V diskusi pod jeho příspěvkem jej však napomenul právník Pavel Hasenkopf, aby „přestal plácat kraviny“. „V zákoně se píše, kdy Rada ČT člena doz. rady, svého pomocného orgánu, odvolat MUSÍ. To neznamená, že to nemůže udělat i kdykoli jindy. Ostatně se to v minulosti již stalo, tehdy šlo o to, dosadit do dozorčí komise současné členy, protože jejich předchůdci se v tom moc šťourali. Zvláštní, že tehdy to nikomu nezákonné nepřišlo,“ zaznělo.

A dodal: „Odkdy sněmovní legislativa dělá právní analýzy, tomu se přece vždy vyhýbali jak čert kříži, aby měli na něco názor. Si je zřejmě pletete s Parlamentním institutem, ti jsou o několik tříd odvážnější.“

Rada ČT dozorčí komisi odvolala na svém jednání počátkem listopadu na návrh radní Hany Lipovské. Pro odvolání tehdy hlasovalo deset z třinácti přítomných radních.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …