Poslanec ANO zmínil podivné zacházení se zaměstnanci v Lounech. Ihned na něj letí trestní oznámení

31. 12. 2020 17:00

„Noví majitelé lounské vagónky na mě podali trestní oznámení. Nelíbí se jim, že upozorňuji na jejich chováni vůči zaměstnancům. Nelíbí se jim, že upozorňuji na hromadné propouštění,“ sdělil poslanec Pavel Růžička (ANO), který se danou problematikou v minulosti zabýval.

Poslanec ANO zmínil podivné zacházení se zaměstnanci v Lounech. Ihned na něj letí trestní oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozor vlak
reklama
O co jde?
 
Na konci října poslanec Růžička na svém facebooku nabídl pomoc lidem, kteří pracují v lounské vagónce a bojí se o práci. „Jak asi víte, pocházím z Postoloprt a podobně jako každý jiný občan se zajímám o dění v mém bezprostředním okolí. Trnem v oku se mi stal příběh lounské vagonky, který se právě teď neubírá zrovna dobrým směrem. Kvůli konkurenčním bojům převzala podnik do rukou společnost, která zde výrobu neplánuje a o práci přicházejí kvalifikovaní pracovníci, což je obrovskou ránou pro region. Udělám vše proto, aby došlo k opětovnému zahájení výroby a lidé dostali možnost získat svoji práci a jistotu živobytí zpátky. Snad se nám podaří tento boj vyhrát,“ uvedl tehdy.
 

Anketa

Které z vybraných jmen by se Vám líbilo na Pražském hradě?

hlasovalo: 14748 lidí
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Noví majitelé na poslance podali trestní oznámení. „Kvůli konkurenčním bojům přicházejí o práci kvalifikovaní zaměstnanci, kteří mnohdy pracovali ve vagónce dlouhé roky. Za svým vyjádřením si stojím. Vždy jsem vycházel z faktů a z informací přímo od lidí, kteří ve fabrice pracují. Trestní oznámení je snahou zastrašit mě a všechny další, kteří mají o budoucnost vagónky obavu. Bohužel je to styl nových majitelů, kteří místo dialogu volí konflikt. Rozhodně se zastrašit nedám a dál se budu snažit dělat vše pro to, aby práce za férových podmínek v Lounech zůstala,“ píše Růžička ve svém nejnovějším příspěvku ze začátku tohoto týdne.
 
Vypadá to, že vagonka v Lounech je zakletá. V problémech se podnik potácí už roky. Dění ParlamentníListy.cz sledují dlouhodobě. Novodobá historie se začala psát zhruba v polovině minulého roku, kdy konkurzní správkyně vypověděla nájemní smlouvu společnosti Legios Loco. Aby areál nezůstal prázdný, pronajala jej společnosti DAKO-CZ, jež patří pod holding rodiny Strnadů (Czechoslovak Group). Na podzim loňského roku pak vyhlásila výběrové řízení na nového majitele areálu. V něm se utkala skupina Czechoslovak Group a bratři Šuškovi se svou Traťovou strojní společností (TSS). Právě oni nakonec areál získali. Zaplatili za něj 750 milionů korun. Ačkoli účetní hodnota se pohybovala zhruba na třetině této částky.
 
 
Noví majitelé zaměstnancům slíbili nové zakázky, práci a lepší pracovní podmínky. To se však podle veřejně dostupných informací nestalo. Naopak. Od června se web Traťové strojní společnosti plnil nejrůznějšími zprávami pro zaměstnance. Někteří měli zůstat doma, jiní byli povoláni zpět do práce, poté opět posláni domů, a tak pořád dokola. ParlamentníListy.cz obdržely dokument, ve kterém byl soupis 29 pracovních míst, která měla být zrušena. Oficiálně aktuální situaci bohužel neznáme, neboť na internetu poslední oznámení zaměstnancům je z konce září. Ale náš zdroj, jehož identitu redakce zná, ale nepřeje si být z pochopitelných důvodů jmenován, nám prozradil, že se nezlepšilo nic. Údajně o práci mají strach všichni ti, co zůstali.
 
Server VysokáHra.cz na začátku prosince zveřejnil informaci, že v areálu Ostravských opraven a strojíren (OOS) došlo k policejní razii. Tedy ve společnosti spadající do stejného impéria jako TSS Louny (vagonka Louny). Podle informací redakce serveru mohl zásah v OOS s souviset s provozováním společnosti. ParlamentníListy.cz se tehdy dotazovaly společnosti OOS, kvůli čemu policie na místě zasahovala, odpovědi jsme však neobdrželi.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…