Poslední slovo zesnulého Ludvíka Vaculíka: Zeman se mi líbí. A Andrej Babiš...

8. 6. 2015 9:01

U příležitosti sobotního úmrtí spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka zveřejnil server Lidovky.cz poslední velký rozhovor, který s ním a jeho ženou vedl loňského 15. listopadu šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský. Mimo jiné se v něm Vaculík vyjádřil k osobě prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše.

Poslední slovo zesnulého Ludvíka Vaculíka: Zeman se mi líbí. A Andrej Babiš...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soumrak, ilustrační foto
reklama

Vaculík také přiznal, že ze státních svátků slaví především 28. říjen. „To se opravdu změnilo něco, co mělo význam nadlouho. Kdežto ten sedmnáctý listopad, to je nahodilé. To má určitý význam v tu chvíli, než se na to zapomene,“ uvedl.

Vaculíkova žena Madla poukázala na to, že její muž ještě před pádem komunistického režimu předpověděl v jednom svém díle mnohé z toho, co se pak stalo. Vaculík přiznal, že se mu to předpovědět opravdu povedlo. „Konzumismus, korupce, reklama,“ uvedl.

Když prezident není filozofem a jen si na něj hraje, je to trapné

Kamberský si posteskl: „Když se rozhlédnu kolem sebe, tak jeden kamarád volá: ‚Pane bože, Zeman, co budeme dělat?!‘, druhý volá: ‚Pane bože, Babiš, co budeme dělat?!‘, třetí volá: ‚Pane bože, Zeman s Babišem, co budeme dělat?!‘. Vy se nebojíte, že nám tihle čerti demokracii snědí?“ Spisovatel takové obavy označil za přeceňování. „My se díváme na toho Babiše s důvěrou. A Zeman? Zeman se mi líbí,“ odvětil Vaculík.

Na to Kamberský ironicky odpověděl: „To jsem tušil. On umí ocenit kvalitní slivovici.“

Ludvík Vaculík pak svůj názor ale rozvedl šířeji: „To když jsme měli prvního prezidenta filozofa, teď musejí být všichni prezidenti filozofy? Když jimi nejsou a předstírají to, tak je to trapné,“ řekl a přiznal, že má výhrady k Zemanovým úletům. „Ale on se přece může osobně lišit. Nemůže přece neustále přemýšlet: Smím mít jako prezident tento názor? To by musel většinou mlčet. Jedná jako člověk. Hraje toho prezidenta dobře,“ uvedl Vaculík.

Později se ještě vrátil ke státním svátkům a svému postoji k nim: „28. říjen 1918 je dějinný moment. 17. listopad je moment správného vývoje. Nebyla to revoluce, bylo to všechno dohodou,“ podotkl.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

16:35 „Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

Ne každý přivítal obrat v přístupu ke koronaviru Romana Prymuly. Podle právníka Tomáše Tyla se bez j…