Pospíšil chce ve volbách kandidovat. Odstoupit by prý znamenalo přiznat vinu

18.07.2022 22:01

Předseda pražské organizace TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil bude vypovídat na policii v kauze údajné korupce v dopravním podniku (DPP) Dozimetr, podle některých médií se měl stýkat s jejím hlavním aktérem. Odstoupit z kandidátky strany v nadcházejících komunálních volbách v Praze ale nehodlá. Na svém twitteru to zdůvodnil mimo jiné tím, že odstoupení by znamenalo přiznání viny.

Pospíšil chce ve volbách kandidovat. Odstoupit by prý znamenalo přiznat vinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Policii se přihlásil sám, chce vyvrátit tvrzení, která se objevila v médiích. Seznam Zprávy zveřejnily na konci června rozhovor s obviněným podnikatelem Pavlem Dovhomiljou, který podle serveru řekl, že Pospíšil společně s obviněným bývalým primátorovým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stáli u zrodu organizované skupiny.

Pospíšil dnes oznámil, že k odstoupení z kandidátky nevidí důvod, je toho názoru, že by tím mohl vyvolat pocit viny: „Po debatě se straníky, členy pražského vedení TOP 09 a koaličními partnery, kteří mi všichni vyjádřili plnou podporu, jsem se rozhodl zůstat na kandidátce pro letošní komunální volby. Domnívám se, že odstoupení by bylo vnímáno jako přiznání viny – a tu já absolutně odmítám,“ oznámil v prvním ze série tweetů k jeho rozhodnutí na kandidátce pro komunální volby zůstat. 

 

Trvá na tom, že s kauzou nemá co do činění. „S kauzou Dozimetr nemám nic společného. Nejsem podezřelý, natož obviněný. A všechny mé schůzky a kontakty s hnutím STAN měly politický charakter daný tím, že jsme s hnutím společně kandidovali jak do Evropského parlamentu, tak na magistrát,“ pokračuje Pospíšil.

 

 

To, jak je jeho role v kauze některými médii prezentována, vnímá jako součást volební kampaně a součást politického boje. Jako bývalý ministr spravedlnosti tak apeluje, aby do vyšetřování nebylo zasahováno ani politiky, ani novináři. „Ať koná policie a státní zástupci,“ dodává.

 

 

„I proto jsem osobně kontaktoval orgány činné v trestním řízení a ze své iniciativy půjdu vypovídat – respektive vyvrátit tvrzení prezentovaná v některých médiích,“ uzavírá Pospíšil s tím, že pevně věří, že bude kauza nezávisle prošetřena a že všichni, kdo jsou do ní skutečně zapleteni, budou odhaleni.

 

 

Po zveřejnění rozhovoru s Dovhomiljou vyzvali Pospíšila k rezignaci na všechny funkce na magistrátu pražští zastupitelé Pirátů. Jako důvod uvedli s odvoláním na Seznam Zprávy jeho spojení s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelova habaďůra: „Tvařte se jako malí a střední. Přimhouříme oko.“

14:40 Síkelova habaďůra: „Tvařte se jako malí a střední. Přimhouříme oko.“

Ministr Jozef Síkela dal velkým průmyslovým koncernům nečekanou radu: Pro účely zastropování cen ene…