Postoj české vlády nás zklamal. Nečekali jsme to, povzdechl si tibetský básník

21. 6. 2014 16:02

Česká vláda nedávno přišla s prohlášením, že Tibet je nedělitelnou součástí čínského území. Změnila tak směr zahraniční politiky od dob prezidenta Václava Havla, který byl vůči Pekingu velmi kritický. Postoj české vlády podle informací Českého rozhlasu zklamal tibetské emigranty.

Postoj české vlády nás zklamal. Nečekali jsme to, povzdechl si tibetský básník
Foto: archiv
Popisek: Tibetská vlajka
reklama

„Toto nevynucené stanovisko české vlády přijala tibetská komunita s velkým zklamáním. Zpráva o něm se k nám rychle donesla, hodně jsme diskutovali. Upřímně jsme to nečekali od země, jejíž otec Václav Havel byl za života nejlepším přítelem dalajlámy. A také proto, že Češi samotní v nedávné historii dost vytrpěli pod vládou nacistů i komunistů. Deklarace přehlíží bolest a utrpení tibetského lidu, její ekonomický přínos je navíc pochybný,“ uvedl pro Český rozhlas tibetský básník a kritik čínské vlády Tenzin Tsundue. 

Tvrdí také, že česká vláda podlehla ve vztahu k Číně tvrdému lobbingu jedné obchodní společnosti, a nelíbí se mu ani výroky prezidenta Miloše Zemana o nesmyslnosti vyvěšování tibetských vlajek na budovách českých radnic. Toto symbolické gesto totiž podle něj dokazuje, že Češi chápou úděl potlačované menšiny.

Tsundue: Nechceme skončit v rezervacích

„Dříve bylo hlavní metodou nelítostné a brutální potlačování veškerých projevů nesouhlasu a udržování strachu mezi lidmi. Dnes je strategie trochu odlišná. Čínská vláda rozvíjí v Tibetu vlastní komerční infrastrukturu, která má umožnit příchod většího množství Číňanů a zároveň vytlačit tibetské nomády a farmáře z jejich půdy do chudobných příbytků na okraji vesnic. Bojíme se, že skončíme jako původní obyvatelé Ameriky v rezervacích,“ prohlašuje básník.

Tibet ale podle něj může získat svobodu až poté, co se hluboce změní samotná Čína – až se její obyvatelé sami osvobodí od mentality strachu a podřízenosti. Do té doby je prý Říše středu hrozbou pro celý svět. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …