Postoje versus chování. Dva pohledy na průzkumy o toleranci

09.05.2011 9:32

Alarmující čísla o naší netolerantnosti, která vycházejí v nejrůznějších průzkumech, nejsou skutečným odrazem chování české populace vůči menšinám. Ztotožňovat postoje a chování je omyl, upozorňuje v komentáři pro Lidové noviny Martin Weiss.

Postoje versus chování. Dva pohledy na průzkumy o toleranci
reklama

Zkoušky z tolerance nedopadají pro českou populaci vůbec příznivě. „Vládní úřad pro lidská práva shromáždil alarmující čísla o naší netolerantnosti vůči menšinám a vyloučeným skupinám - čísla, jež ostatně dlouhodobě potvrzují mnohé jiné průzkumy," píše v úvodu svého komentáře pro Lidové noviny Martin Weiss.

Psali jsme:
Češi mají negativní názory na Romy. Kvůli médiím, zuřil aktivista

Sám si nemyslí, že by Češi byli dvakrát tolerantní, ale to vůbec neprokazují zveřejňované průzkumy, které dělají něco zcela jiného. „Navozují situaci zkoušky, v níž je správná odpověď dobře známá a má morální znaménko: všichni máme být tolerantní. Jenže ztotožňovat postoje s chováním je omyl," tvrdí komentátor.

Nechtít Romy za sousedy ještě neznamená je terorizovat

Každý má svou představu o sousedech, ale z průzkumu na toto téma by nikoho nenapadlo vyvozovat morální důsledky. „Řekne-li tedy někdo bezelstně průzkumníkům, že by nechtěl Romy za sousedy, ještě to neznamená, že je bude terorizovat. Postoje taky mohou odrážet velmi racionální ohledy," míní Weiss.

Dokládá to na příkladu, kdy na otázku, zda by dotazovanému vadilo, kdyby si jeho potomek chtěl vzít cizince, je logogická kladná odpověď. „Ne každý rodič uvítá možnost, že se mu syn či dcera odstěhuje do ciziny. To ale ještě neznamená, že bude bránit dětem ve štěstí," nabízí komentátor vysvětlení rozdílnosti postojů a chování.

Ne každý složitost postojů a chování odhalí

Jenže pro moderního (pseudo)vzdělance zvyklého vymezovat se deklarováním těch nejsprávnějších postojů celá tahle složitost spadne pod stůl. „Zůstanou nám průzkumy (jistě tolerantních) vědců, s jejichž pomocí (jistě tolerantní) novináři sdělují svým (jistě tolerantním) čtenářům, jak jsou všichni kolem nich strašně netolerantní," poznamenává Weiss.

K věci:

Negativní vztah Čechů k Romům se nemění, tvrdí STEM 

Romové se při sčítání obávají uvést národnost, bojí se zneužití  

Romové vpřed, extremisty nechceme. John byl u Jílkové navíc

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…