Potíže s odstraněním billboardů u silnic mají i kraje, stále jich zbývají stovky

29. 8. 2018 20:43

Nejen stát, ale i kraje mají potíže s odstraňováním nelegálních billboardů u silnic. V řadě regionů mají zmizet od krajských silnic stovky poutačů, zhruba po roce od zákazu billboardů se jich ovšem podařilo odstranit v jednotlivých krajích někdy jen desítky. Situaci komplikuje podle hejtmanství nepřehledné vlastnictví billboardů či nejasná legislativa. Billboardy nesmějí být blízko dálnic a silnic první třídy od 1. září 2017. Jejich odstranění má zvýšit bezpečnost provozu.

Potíže s odstraněním billboardů u silnic mají i kraje, stále jich zbývají stovky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Česká vlajka na billboardu určeném k likvidaci
reklama

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes oznámil, že od dálnic se podařilo zatím odstranit asi polovinu ze zhruba 1 400 nelegálních poutačů. Podle ministerstva by většina nelegálních reklam měla z okolí dálnic zmizet do konce roku. Podobný počet nelegálních billboardů je i u silnic první třídy, které spadají pod správu krajů.

Ve Středočeském kraji je podle odhadů podél silnic první třídy stále 500 až 700 nepovolených billboardů, řekla ČTK mluvčí kraje Nicol Lenertová. Hejtmanství dostalo od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v březnu informaci o 346 nepovolených poutačích a od té doby dostává další podněty. Zatím se podařilo vyzvat k odstranění poutačů provozovatele billboardů či vlastníky pozemků zhruba v polovině případů, z toho byla odstraněna jen asi třetina.

V Královéhradeckém kraji se povedlo zatím podle hejtmanství odstranit desetinu ze zhruba 800 nelegálních billboardů u silnic prvních tříd. V Olomouckém kraji zmizelo od zákazu billboardů zhruba osm desítek nelegálních poutačů a podle vedoucího oddělení silničního hospodářství krajského úřadu Františka Pěrušky jich zbývá ještě zlikvidovat asi 360. Od silnic na Vysočině zatím zmizelo 53 ze 129 nelegálních billboardů, které v kraji zůstaly po 1. září 2017. Liberecký kraj od září 2017 vyzval k odstranění 65 billboardů, jen v jediném případě majitel neposlechl. Zbývající počet poutačů kraj odhaduje na asi 200.

V Karlovarském kraji bylo ještě letos v únoru 149 nepovolených billboardů a k dnešku jich na základě výzev k odstranění zmizela jen desítka. V Plzeňském kraji se zatím podařilo odstranit 30 billboardů, uvedl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl. Informaci o aktuálním počtu nelegálních poutačů podle něj kraj nemá. Ústecký kraj rozeslal přes 130 výzev k odstranění billboardů a 65 poutačů zmizelo, řekla ČTK mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Odhad celkového počtu nelegálních poutačů kraj rovněž nemá.

Pozitivnější je situace třeba ve Zlínském kraji. Tam donedávna stálo u silnic první třídy 188 nelegálních billboardů a podařilo se odstranit už 162 z nich. Ve zbylých případech je vedeno řízení o odstranění, řekl náměstek hejtmana Pavel Botek (KDU-ČSL). Velká část nelegálních poutačů byla odstraněna i v Pardubickém kraji, z téměř stovky do letošního března zmizelo 58, uvedl odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu. Moravskoslezský kraj evidoval 44 nepovolených billboardů. Podle mluvčí kraje Nikoly Birklenové bylo odstraněno 14 billboardů a do konce září zmizí dalších 14. Na jihu Moravy byly odstraněny stovky poutačů ještě před začátkem platnosti zákazu a další jsou demontovány průběžně.

Odstranění reklamních poutačů nařizuje novela zákona z roku 2012. Poutače nesmějí být do 250 metrů od dálnic a do 50 metrů od silnic první třídy. Celkem mělo postupně zmizet na 3 000 reklamních poutačů ze zhruba 25 000. Nařízení se netýká zastavěných území, kde se zároveň nachází nejvíce reklamních ploch. Společnost Czech Outdoor, největší provozovatel venkovní reklamy v Česku, odstraní všechny své billboardy z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy do konce letošního září. Firma se na tom dohodla s Ministerstvem dopravy, oznámil v úterý mluvčí ministerstva Jakub Stadler. Uzavření dohody potvrdila i mluvčí firmy Pavlína Stránská.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

19:10 Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

Na plénu Poslanecké sněmovny se to v úterý hemžilo názory týkajícími se kauzy Vrbětic. Nezařazený po…