Poučení z hospodářské krize? Škrty nepomohly vůbec ničemu. Teď to připustil i jeden velmi významný muž

23.09.2014 10:31

Ekonomka Ilona Švihlíková si všímá čím dál mohutnějšího odmítání německé hospodářské politiky škrtů v eurozóně. Naposledy tak prý učinila osoba nejpovolanější - šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

Poučení z hospodářské krize? Škrty nepomohly vůbec ničemu. Teď to připustil i jeden velmi významný muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Ten navzdory německé snaze o pokračování škrtů označil úplně jiné riziko - nezaměstnanost. „Nikdo ve společnosti není nedotčen situací vysoké nezaměstnanosti. Pro samotné nezaměstnané je to často tragédie, která má trvalé dopady na jejich životní příjem. Pro ty, kteří mají práci, zvyšuje nejistotu a podlamuje sociální soudržnost. Pro vlády je zátěží veřejných financí a poškozuje volební vyhlídky,“ vypálil hned v úvodu svého projevu na summitu zemí G20.

Když euroguvernér srovnal hospodářské výsledky eurozóny s USA, došel k závěru, že bez fiskální politiky není cesty z pasti stagnace a deflace. Švihlíková neopomněla poznamenat, že toto bylo některým jasné od začátku.

Projev guvernéra Draghiho podle ekonomky nepředstavuje převrat, ale přece jen částečně pojmenovává selhání evropské hospodářské politiky. Draghi přímo mluvil o tom, že si eurozóna sama zúžila manipulační prostor přijetím restriktivních dokumentů, jako je fiskální kompakt (ke kterému se nadšeně dobrovolně připojila i ČR).

Celý komentář Ilony Švihlíkové ZDE.

Švihlíková pak připomíná analýzu serveru Business insider, podle které škrty neměly prakticky žádný přínos, dokonce ani na tolik zdůrazňovanou důvěru investorů. „Škrty žádné pozitivní dopady neměly, vedly jen k sociální katastrofě,“ konstatuje rázně ekonomka.

Na závěr se ještě vrací k jednomu oblíbenému argumentu zastánců škrtů. Ti rádi připomínají, že to byla nekontrolovaná hyperinflace dvacátých let, co přivedlo k moci Hitlera, a varují před opakováním této zkušenosti. Švihlíková ale namítá, že nástup Hitlera nenastal po velké depresi, ale poté, co se kancléř Brünning snažil za velké hospodářské krize provádět podobně pomatené škrty jako dnešní němečtí politici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…