Pouštějte migranty, volá migrační aktivistka. Pozor: Odpověď EU překvapí

09.06.2021 10:47 | Zprávy

Covid ustoupil a opět se začíná řešit migrace. Vlnu migrace zažilo nedávno Španělsko, v Řecku už se připravují. Proti pašování lidí by měla bojovat posílená agentura Frontex. Evropský účetní dvůr ale varuje, že agentura neví co s penězi, ani s lidmi. A podle proimigrační aktivistky Caroly Racketeové, kterou v Itálii zadrželi právě pro podezření z pašování migrantů, by se měl celý Frontex zrušit. Politika EU ohledně ochrany hranic je prý rasistická a posiluje „koloniální a kapitalistické mocenské struktury“ a má na svědomí 40 555 životů migrantů. Nicméně rétorika bruselských orgánů nasvědčuje, že proti nelegální migraci tentokrát už míní zasahovat tvrdě.

Pouštějte migranty, volá migrační aktivistka. Pozor: Odpověď EU překvapí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Carole Racketeová, německá aktivistka, která pomáhala migrantům se dostat do Evropy

Po ustupujícím covidu-19 se vrací opět stará témata, jako je migrace. Podle nedávných zpráv nápor migrantů zažila španělská exkláva (území zcela oddělené od zbytku země – pozn. red.) Ceuta. Dle stanice Al Jazeera se v polovině května více než 6000 lidí pokusilo překonat hranici mezi Španělskem a Marokem po moři a do Ceuty buď připluli, nebo připlavali. Ovšem z tohoto počtu Španělsko 2700 vrátilo zpátky do Maroka a navýšilo počet policistů, kteří v exklávě slouží. Pozdější článek serveru Euronews hovoří už dokonce o osmi tisících migrantech a Španělsko prý navrátilo do Maroka čtyři tisíce.

A jeden z unijních činitelů se nechal slyšet, že „Evropa se nenechá nikým zastrašit“, pokud jde o migraci. Eurokomisař Margaritis Schinas pro španělské rádio řekl, že Evropa „nebude obětí takových taktik“. K této migrační vlně totiž došlo během diplomatické roztržky mezi Marokem a Španělskem a Maroko prý migrantům v pokusům překonat hranici nijak moc nebránilo.

Italský premiér Mario Draghi se také nedávno setkal s předsedou vlády národní jednoty Libye, Abdulem Hamidem Dabajbou. I při tomto oficiálním setkání se řešila migrace. Mario Draghi uvedl, že Itálie bude spolupracovat na poskytování prostředků a výcviku, ale bude třeba, aby EU reagovala „rychle a odhodlaně“. A na migraci se podle něho zaměří i Evropská rada při jednáních v červnu. Dabajba poděkoval za to, co Itálie pro Libyi dělá a za „skvělou práci italské pobřežní stráže“.

V Řecku proti migrantům prý nasazují i „zvukové dělo“ a na hranicích s Tureckem vyrostla ocelová zeď a oblast sledují drony. Jinými slovy, migrace je stále na pořadu dne.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…