Pověření Moravčíkové řízením kraje je neplatné, tvrdí Nwelati

23.05.2012 17:05

Kandidát ODS na středočeského hejtmana Raduan Nwelati zpochybnil pověření Zuzany Moravčíkové (ČSSD) řízením kraje. To, že nahradila vazebně stíhaného Davida Ratha v čele krajského úřadu, je podle zákona o krajích neplatné, míní Nwelati. Pravomoci odvolaného nebo odstoupivšího hejtmana má podle zákona převzít náměstek určený zastupitelstvem. Názor krajského úřadu ČTK zjišťuje.

Pověření Moravčíkové řízením kraje je neplatné, tvrdí Nwelati
Foto: ddm-mb.cz
Popisek: Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati
reklama

Řízením krajského úřadu pověřil Moravčíkovou bývalý hejtman David Rath den po svém zatčení 16. května. Vedení středočeské ČSSD pak Moravčíkovou doporučilo nejen jako novou hejtmanku, ale i do čela kandidátky pro podzimní krajské volby, kde by rovněž nahradila Ratha.

Není to obstrukce

V paragrafu 64a zákona o krajích stojí, že je-li hejtman ze své funkce odvolán nebo se funkce vzdal a není-li současně zvolen nový hejtman, vykonává jeho pravomoci podle tohoto zákona náměstek hejtmana, kterého určilo zastupitelstvo. Hejtman sám, bez zastupitelstva kraje, může pověřit zastupováním náměstka hejtmana jen pro období ode dne voleb do zastupitelstva, které zvolí nového hejtmana.

"Doufám, že sociální demokraté nechtějí pokračovat v zaběhnutém trendu, kdy se při řízení Středočeského kraje na znění zákona o krajích vůbec neohlíželi. Dokud totiž nebude řádně podle zákona zvolen nový hejtman nebo zastupitelstvo nepověří výkonem pravomocí hejtmana některého z členů rady, jsou veškeré kroky Zuzany Moravčíkové při zastupování kraje navenek ze zákona neplatné. Není to žádná obstrukce, jen nechci, aby byl porušován zákon a aby nevznikaly další škody na základě následné neplatnosti kroků, které by mohla v dobré víře náměstkyně Moravčíková v době do zasedání zastupitelstva činit. Jediné, na co má v tuto chvíli paní Moravčíková pověření od bývalého hejtmana, je řídit radu kraje a tím pádem i svolat zastupitelstvo," uvedl v tiskové zprávě Nwelati.

Od roku 2008 řídí Středočeský kraj menšinová rada ČSSD s podporou komunistů. Z 65 mandátů mají sociální demokraté 26 a komunisté deset. Opozici tvoří 25 zastupitelů za ODS a čtyři za Nezávislé starosty pro kraj.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…