Pozor. Vladimiru Putinovi roste v Rusku opozice, která se ale Západu asi líbit nebude

09.03.2016 12:46

Podle profesora z New York University Marka Galeottiho roste na domácí scéně ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi mocný odpůrce. Komunistická strana podle jeho názoru přestává hrát svoji roli „falešné“ opozice a čím dál častěji vystupuje proti Kremlu.

Pozor. Vladimiru Putinovi roste v Rusku opozice, která se ale Západu asi líbit nebude
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

„Ruští komunisté začínají ve světle zářijových voleb do ruské Dumy zvedat hlavy a plnit funkci skutečné opozice. Zatímco v minulosti se omezovali na výzvy pro větší podporu důchodců a válečných veteránů, nyní se však odvažují upozorňovat na vládní korupci a nekompetentnost vysokých úředníků a dokonce navrhují protikorupční opatření,“ konstatuje Galeotti. Jedním z těchto opatření je zabránit obviněným ministrům z korupčního jednání v tom, aby se někdy mohli vrátit do vlády či do vyšších úřednických funkcí.

Galeotti v této souvislosti připomíná případ bývalého ministra obrany Anatolije Serďjukova obviněného v roce 2012 ze zpronevěry ve výši 100 milionů dolarů. Serďjukov se přes tato závažná obvinění stal v loňském roce šéfem státního podniku Rostec. „Komunisté také stojí za návrhem zákona, podle kterého by rodinní příslušníci vysokých státních úředníků nemohli usilovat o možnost podnikat v oboru, který souvisí s výkonem práce jejich příbuzného. Něco takového je v západních demokraciích naprosto běžné, ale v Rusku jde o novinku,“ komentuje ironicky Galeotti.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Podle Galeottiho tyto zákony sice nikdy nevstoupí v platnost, ale klíčové je to, že komunisté jejich samotným návrhem zpochybňují současný status quo a profilují sami sebe jako protikorupční stranu. „Těžko věřit, že by byl za toto komunistické vzepětí zodpovědný dlouholetý šéf strany Gennadij Zjuganov, který se před dvaceti lety ucházel o prezidentský úřad a byl poražen Borisem Jelcinem. Od té doby však jeho bojovnost značně ochladla a i přes občasnou kritiku prezidenta Putina v Dumě on a jeho kolegové souhlasili s vládou.“

„Za změnou stojí mladá generace komunistů, kterou tvoří lidé ve věku mezi dvaceti až třiceti lety. Jsou nespokojení s vývojem v zemi a spíš než k sovětským komunistům mají blíž k evropským sociálním demokratům. Místo násilného uchopení moci a likvidaci kulaků usilují o progresivní zdanění a zmenšením propasti mezi bohatými a chudými,“ tvrdí Galeotti s tím, že ve Spojených státech by tito lidí nejspíš volili demokratického kandidáta na prezidenta Bernie Sanderse. „Samotný Zjuganov nyní hovoří o okamžiku pravdy a vyzývá ke sjednocení lidových vlasteneckých sil proti prokremelskému bloku.“

Podle Galeottiho je příliš brzy na to hovořit o tom, jestli vzepětí komunistů může přinutit Kreml upustit od zahraničněpolitických dobrodružství a věnovat se více domácí agendě, ale možné to zcela jistě je. „Ruský politický a společenský systém by se tím sice nijak radikálně k lepšímu nezměnil, ale paradoxně mohou komunisté přispět k reformám a utužení demokracie v zemi,“ uzavírá Galeotti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…