Pozor, jen pro silné žaludky: Demonstrantovi ve žluté vestě utrhl policejní granát ruku

10.02.2019 15:40

Odpor proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho vládě stále neutichá. Do ulic již třináctý víkend po sobě zamířili stoupenci hnutí Žlutých vest, kteří chtěli jasně dát najevo svůj názor. Bohužel, tento víkend tekla v ulicích krev. Na sociální síti twitter kolují snímky muže, který při protestech přišel o ruku. Jde o fotografie určené opravdu jen pro silné žaludky.

Pozor, jen pro silné žaludky: Demonstrantovi ve žluté vestě utrhl policejní granát ruku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Revolucionář Che Guevara

V listopadu 2018 se stoupenci hnutí Žlutých vest objevili v ulicích Paříže a dalších francouzských měst poprvé. Tehdy vyrazili protestovat proti zvýšení cen pohonných hmot. Později začali protestovat také proti rostoucím cenám bydlení, proti snížení daní z nemovitostí pro nejbohatší francouzské občany a proti dalším nápadům vlády francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Demonstranti se do ulic vracejí víkend co víkend již třináct týdnů po sobě. Během této doby už demonstranti zapalovali auta v ulicích, ničili soukromý majetek a policie občas měla plné ruce práce, aby udržela emoce demonstrantů na uzdě.

Tentokrát bohužel tekla v ulicích krev. Jeden z demonstrantů přišel během tohoto víkendu o ruku. Agentura Reuters k tomu uvádí, že pařížský demonstrant se pokusil zvednout ze země granát se slzným plynem, který policie používá proti demonstrantům. Ale než stihl granát hodit mezi policisty, došlo k explozi. Na sociální síti twitter kolují snímky muže, který leží na ulici opřený o zeď a kousek dál leží jeho ruka. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner oznámil, že celý případ se vyšetřuje a že tohoto zranění jednoho z demonstrantů je mu velmi líto. Zraněný demonstrant je v péči lékařů. Má za sebou několikahodinovou operaci. Ministrova slova přinesl server francouzského deníku Le Parisien.  

V Paříží protestovalo tento víkend na 4 tisíce lidí. Tisíce pak v ulicích dalších měst. V Bretani stoupenci hnutí Žlutých vest zaútočili na dům předsedy Národního shromáždění a pokusili se ho zapálit. Politici napříč politickým spektrem žhářský útok odsoudili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…