Pozor na Rusko a držme se Německa. Jiří Pehe varuje před vládou pevné ruky, i když je dnes tak populární

30.01.2016 12:54

Střední Evropa má problém, neboť má ve svých základech zabudovaný příklon k vládám pevné ruky. Pokud s tím chceme něco udělat, měli bychom se podle politologa Jiřího Pehe inspirovat v Německu. A měli bychom si dát pozor před Ruskem. Vladimir Putin totiž uprchlickou krizi využívá jako zbraň hromadného ničení. A před touto zbraní nás neochrání ani sebevyšší zeď, kterou by zřejmě rádi vystavěli prezident Miloš Zeman nebo ministr Andrej Babiš.

Pozor na Rusko a držme se Německa. Jiří Pehe varuje před vládou pevné ruky, i když je dnes tak populární
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

„V celém našem regiónu jsou už od dob Rakouska-Uherska určité, řekněme, kulturněhistorické předpoklady pro malé chápání liberální demokracie, pro sklony k autoritářství a vládě silné ruky,“ varoval v rozhovoru pro Svobodné fórum politolog Jiří Pehe. Uprchlická krize tyto tendence jen zvýraznila, ale bohužel platí, že byly v naší zemi i u sousedů přítomny i předtím.

Musíme si dát pozor především na Rusko

Pokud bychom se chtěli poučit o liberální demokracii, nemusíme se inspirovat nijak daleko. Stačí se podívat do Německa. V jeho západní části totiž Američané po válce vzali vše tzv. od podlahy a vybudovali tam stabilní liberální demokracii. Tak stabilní, že jim to můžeme závidět. Této skutečnosti si je podle politologa vědomo i Rusko, které se snaží EU jaksepatří oslabit.

„Rusko hraje zcela jednoznačně velmi negativní roli v tom, co se v Evropě děje, koneckonců ruská strategická doktrína označuje za svého nepřítele nejenom Severoatlantickou alianci, ale i Evropskou unii a Rusové dlouhodobě pracují  na rozvrácení Evropské unie. ... Pokud jde o ruské angažmá v Sýrii, tak jsem od začátku toho názoru, že tam jde nejenom o ruské zájmy v regionu, kde Rusové mají dlouhodobě vojenskou základnu a je to vlastně jeden z mála jejich přístupů k teplému moři, ale na druhé straně to je skoro cílená snaha jak region dál destabilizovat, aby z něho proudily miliony uprchlíků do Evropy. Vladimir Putin, který dlouho hledal způsoby, jak Evropu destabilizovat, našel nyní jakousi politickou zbraň hromadného ničení,“ řekl jasně Pehe.

Nesmíme totiž zapomínat,že lidé ze Sýrie prchají především před diktátorem Bašárem Asadem, kterého teď Rusové drží ze všech sil u moci.

Putin vyhrává

Do jisté míry lze bohužel říci, že ruský prezident Putin vyhrává, protože se EU částečně uzavírá a dobrovolně se zbavuje části svých hodnot, což je špatně. To neznamená, že by se EU rozpadla, ale může to vést k tomu, že se definitivně rozdělí na tvrdé jádro a měkčí obal. Otázkou je, kam chceme patřit my. Pehe se obává, že nebudeme patřit do onoho jádra, protože v současné době vedou Česko politici, kteří mají v hlavách zakořeněny hranice z ostnatého drátu.

Mluví o prezidentu Zemanovi, jeho předchůdci Václavu Klausovi nebo ministrovi financí Andreji Babišovi. Všichni tito pánové by si ale měli uvědomit, že v dnešním světě už nás ostnatý drát neuchrání. Svět je propojen natolik, že nás od něj neizoluje ani sebevyšší zeď.

„Připadá mi zvláštní, že v zemi, která ještě před 26 lety byla jeden velký koncentrační tábor, má dnes spousta lidí bláhové představy, že s pomocí nových opevnění a hradeb se schovají před globalizací nebo uprchlickou vlnou. Chtějí zpátky do bezpečí, což vzhledem k jejich hluboce zažraným mentálním stereotypům z dob komunismu znamená opevnit se. To mi připadá skutečně dost katastrofální. Politici by měli lidem vysvětlovat, že v globalizovaném světě se už není kde schovat, ale někteří z nich, jako prezident nebo Babiš, v nich tyto instinkty naopak oživují,“ uzavřel politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…