Zákazník tedy v naději, že si zajistí nižší cenu energie, podepíše smlouvu třeba na dva roky, ale cena energie na světových trzích klesne. Jenže v tomto období už zákazník nemá možnost bez vysokých sankcí změnit program u dodavatele nebo jej vyměnit za jiného. Novinky.cz upozorňují, že to, zda lidé uzavřením dlouhodobější fixační smlouvy uspoří, je podle odborníků velmi těžké určit. „Reálné jsou obě varianty, vidím to tak 50 na 50,“ řekl Právu analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Pokud by prý úplně zkolaboval systém emisních povolenek, může podle něho cena elektřiny klesnout až k 35 eurům za megawatthodinu. „Pak by se fixace nevyplatila. Není to ale otázka trhu, ale spíše politická,“ uvedl dále pro Právo Hatlapatka. Novinky.cz dále píší, že se ovšem také může stát, že se podaří obchodování s povolenkami nastavit tak, aby jedna stála 10 až 15 eur, a potom by naopak ceny elektřiny rostly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr