Pozor, nová mutace, varují experti. Kraken prý obejde i imunitu

10.01.2023 22:12 | Ze sítí

Ve světě se šíří mutace covidu kraken. Nárůst případů hlásí Spojené státy i Velká Británie. Podle odborníků má tato mutace schopnost šířit se rychleji než předešlé a je schopna obcházet imunitu, informují Novinky.

Pozor, nová mutace, varují experti. Kraken prý obejde i imunitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

V USA během dvou týdnů posílila ze čtyřprocentního výskytu mezi nakaženými na čtyřicetiprocentní. Na severovýchodě USA se v posledním prosincovém týdnu vyskytovala až u tří čtvrtin všech nakažených.

Podle webu MailOnline se mutace šíří také v Británii: mezi nakaženými na poloostrově Wirral v severozápadní Anglii mutace XBB 1.5 označovaná jako kraken už tvoří polovinu, uvádí Novinky.

Mutace XBB 1.5 se rychle šíří, odborníky překvapuje, s jakou rychlostí nahradila ostatní varianty covidové mutace omikron. Podle expertů se dokáže vyhýbat ochraně imunitního systému získané předchozí nákazou i očkováním.

Zatím byl kraken na starém kontinentu zjištěn v Belgii, Česku, Dánsku, Francii, Irsku, Itálii, na Islandu, v Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku a ve Švédsku. Ve světě pak kromě USA také v Austrálii, Indii či v Singapuru.

Podle Evropské agentury pro kontrolu nemocí má Evropa alespoň několik dní, aby se připravila na to, až se případy covidu způsobené nákazou XBB 1.5 podobně jako v USA začnou každých devět dní zdvojnásobovat. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

10:25 Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

MONITORING SÍTÍ Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že Česká národní banka pod vedením Aleše Michla bud…