Pozoruhodná kniha: Zavraždění Margaret Thatcherové

24.03.2016 14:08 | Zprávy

Oceňovaná autorka Hilary Mantelová se po objemných románech zasazených do minulosti Británie v kratších textech vrací do přítomnosti. Povídky v tomto souboru vycházely vesměs v časopisech a antologiích, ale tvoří podivuhodně kompaktní celek. Mantelová v nich opět osvědčila svou schopnost přesné charakteristiky osob i prostředí a náznaku skrytých dramat v mezilidských vztazích.

Pozoruhodná kniha: Zavraždění Margaret Thatcherové
Foto: Margaret Thatcher Foundation
Popisek: Margaret Thatcherová

Žena prožívající nenápadný kulturní šok v rigidním islámském prostředí; manžel, jehož pokus o nevěru končí nečekanou katastrofou; spisovatelka na ponuré cestě za svými čtenáři; imigrantská služebná, týraná synem svých zaměstnavatelů; obyvatelka klidné anglické čtvrti, zažívající nečekaně důvěrné chvíle s profesionálním zabijákem; rodina, kterou ničí anorexie jedné z dcer – to jsou někteří hrdinové povídek, v nichž se všední, byť emocionálně vypjaté situace střídají s drásavými domácími tragédiemi i úvahami nad mnohostí světů, skulinami mezi životem a smrtí a paralelními realitami. Vydává Argo.

Hilary Mantelová je vynikající britská prozaička. Jako vůbec první literát získala dvakrát po sobě prestižní literární cenu Man Booker Prize za tituly Wolf Hall a Předveďte mrtvé. Je ovšem i autorkou řady dalších románů, z nichž se dočkal českého překladu prozatím ještě temně groteskní text Za temnotou. Její nejnovější povídková sbírka vyvolala značnou pozornost především díky zdánlivě rouhačskému titulnímu příběhu. Čtenáři, kteří neulpívají na povrchnostech, však vnímali především mimořádnou literární úroveň celého souboru. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …