Práce ve sněmovně mě překvapila, tvrdí nováček Gabrhel

15.06.2014 13:25

Již v předčasných volbách získal Vlastimil Gabrhel (ČSSD) vysoké procento preferenčních hlasů. Do sněmovny se dostal ale až nedávno jako náhradník Michala Haška. Jako svou prioritu vnímá dokončení obchvatu Znojma. Jaké další problémy kromě infrastruktury mu dělají vrásky? A jak se mu daří skloubit poslanecký mandát s funkcí starosty druhého největšího města jižní Moravy? Nejen na to se ptala naše redakce.

Práce ve sněmovně mě překvapila, tvrdí nováček Gabrhel
Foto: archiv VG
Popisek: Vlastimil Gabrhel (ČSSD), starosta Znojma

V dubnu jste ve sněmovně nahradil Michal Haška. Co vás jako nováčka nejvíce překvapilo? A především, co je vaším cílem? O co se budete chtít jako poslanec zasadit?

Poslanecká sněmovna funguje pochopitelně trochu jinak než správa města, takže překvapení určitě nebylo jen jedno. Já jsem však do sněmovny přišel s jasným úkolem a s jasnými cílem – naprosto prioritní pro mě je dokončení obchvatu Znojma. Není možné, aby centrum druhého největšího města jižní Moravy a dopravní uzel s Rakouskem nadále trpěly přetížením kamionovou dopravou.

Michal Hašek se rozhodl rezignovat na základě doporučení výkonného výboru ČSSD o neslučitelnosti souběhu funkcí hejtmana a poslance. Například hejtman Novotný ale považuje doporučení za diskriminační. Vadí mu, že se netýká například i senátorů či starostů. Sám se tak rozhodl ponechat oba mandáty. Co vy na to? I vy osobně jste se totiž rozhodl jako poslanec ponechat mandát starosty. Navíc jste zároveň zastupitelem kraje. Nepřijde vám to vůči hejtmanům, ale především občanům, nefér? Například váš kolega Toufar po svém zvolení do sněmovny na mandát starosty rezignoval.

Doporučení výkonného výboru plně respektuji. Souběh funkcí starosty a poslance je však v české politice běžnou záležitostí, proto se na něj toto doporučení nevztahuje. Po rezignaci Michala Haška na post poslance jsem byl postaven před otázku, zda funkci poslance přijmout či nikoliv. Vzhledem k velké podpoře, které si mi dostalo v podzimních volbách, a vzhledem k tomu, že Znojemsko nemělo zastoupení ve sněmovně, jsem se po poradě se svými blízkými rozhodl poslanecký mandát přijmout a souběžně jej vykonávat s funkcí starosty. Samozřejmě, že skloubení obou funkcí je časově náročné, na druhou stranu, mám kolem sebe tým schopných lidí, na které se mohu spolehnout.

Jak konkrétně se budete snažit souběhu funkcí využít? Přeci jen jste jedním zákonodárcem za Znojemsko.

Jak jsem již řekl, prioritní je dokončení obchvatu Znojma. Dopravní infrastruktura je na Znojemsku v žalostném stavu a obchvat by odlehčil nejen Znojmu jako takovému, ale také celkově dopravě v regionu. Důležité je také adekvátní dopravní napojení na Brno a Vídeň, které tu chybí. Region sužuje také vysoká nezaměstnanost, která je dle mého názoru právě spojená se špatnou dopravní infrastrukturou. Rovněž bych rád dotáhl do konce otázku návratu pracovníků celního referátu do Znojma.

V čele radnice jste první volební období, a to ne úplně celé. Opoziční ODS vaši volbu kritizovala s tím, že jste příliš mladý a v komunální politice působíte pouze rok. Vnímal jste to vy osobně jako nevýhodu? A podařilo se vám tak naopak vnést na radnici nějaké nové prvky? Jak se za vašeho starostování proměnil chod úřadu?

Zastávám názor, že člověk se pořád učí. Věkem jsem sice mladší než mí předchůdci, ale neberu to ani jako nevýhodu, ani jako výhodu. Navíc nejsem ve vedení města sám. Mí kolegové se v politice pohybují mnohem déle než já a právě skloubení těchto dvou pohledů vnímám jako velmi užitečný. Nezáleží na tom, jestli je politik mladý, nebo starý. To jediné, na čem záleží, je, jak svou práci vykonává.

Někteří obyvatelé ve městě volají po referendu kvůli zákazu hazardu. Co vy na to? Přeci jen příjmy z hazardu ve výši desítek milionů korun nejsou pro Znojmo zanedbatelné.

Nebavme se jen o penězích. Podstata problematiky hazardu spočívá v něčem jiném. Na podzim minulého roku jsme vydali obecně závaznou vyhlášku, která právě hazard ve městě reguluje. Navíc počet automatů ve Znojmě soustavně klesá. Všeobecně nejsem zastáncem úplného zákazu, ten s sebou většinou přináší šedou ekonomiku, černý trh a více problémů. Není lepší mít herny pod kontrolou, monitorovat je a klást důraz na prevenci? Dle mého názoru ano.

Zastupitelstvo již dříve schválilo, že z městské pokladny můžeme použít na rekonstrukci fotbalového stadionu deset milionů a víc ani korunu. Jak jste se nechal slyšet pro ParlamentníListy.cz , i vy jste tento postup považoval za rozumný a hodlal jste se jím řídit. Podle posledních informací má ale stadion od města slíbeno 29 milionů. Jak je to možné? A jaký vliv to bude mít na rozpočet města?

Jednání ohledně rekonstrukce městského stadionu ve Znojmě nadále pokračují. Plánovaná spoluúčast města je sice vyšší, nicméně nikde není psáno, že přislíbené dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou ty jediné, které bychom rádi získali. Navíc není definitivní ani výše dotace. Naší snahou samozřejmě bude vyjednat co možná nejvyšší finanční prostředky pro náš stadion. Doufám, že se nám to podaří.

Podařilo se městu získat dotaci na rekonstrukci stadionu od Ministerstva školství?

Jak jsem již uvedl, jednání o dotacích zatím nejsou u konce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…