Prachařova televizní rozlučka. Odmítl, že by páchal personální genocidu a rýpl do náměstka, který teď vše řídí

03.12.2014 19:38

Hostem středečního Interview ČT24 byl ministr dopravy v demisi Antonín Prachař (ANO). Ve čtvrtek by ho měl ve funkci nahradit dlouholetý manažer ze společnosti Skanska Dan Ťok. Končící šéf rezortu hovořil také o kalamitní situaci ve vlakové dopravě kvůli ledovce. Rýpnul si do svého prvního náměstka. Došlo i na údajnou personální genocidu na ŘSD i na to, co se mu podařilo. Odpověděl také na otázku, zda zůstane členem ANO.

Prachařova televizní rozlučka. Odmítl, že by páchal personální genocidu a rýpl do náměstka, který teď vše řídí
Foto: ANO
Popisek: Ministr dopravy Antonín Prachař

„Já si myslím, že zásah, který České dráhy provedly ve spolupráci s Cargem, byl maximální možný. Otázkou je, jestli by informovanost veřejnosti mohla být lepší. Tam bych viděl určité rezervy," připustil ministr. Jasně také řekl, že ČD mají povinnost poskytnout náhradu škody podle zákona.

Prachař poukázal také na to, že po podání demise teď rezort fakticky spravuje první náměstek Milan Feranec, který podle končícího ministra měl vystoupit a informovat občany o situaci. „Mrzelo mě, že ho nebylo vidět," posteskl si Prachař.

O rezignaci

Následně se host vyjádřil k vlastní rezignaci. Samotný akt prý nevnímal emotivně, byl prý jen unaven po dlouhém jednání o tom, co bude dál. Neustále trvá na tom, že se rozhodl odejít sám. „Víte, když dostáváte anonymní trestní oznámení na mou osobu, tak to už bylo pro mě za hranou," uvedl jednoznačně. Odradilo ho ale víc věcí.

Zarazilo ho např. to, jak pomalu se ve státní správě daří měnit věci. „My jsme v zákoně 416 měnili jednu větu a ta změna trvala sedm měsíců, kdybyste takhle řídili firmu, tak pravděpodobně zkrachujete. Kdyby věci probíhaly rychleji, prý by bylo možné řídit stát jako firmu."

Důrazně odmítl, že by se dopouštěl „personální genocidy" na Ředitelství silnic a dálnic, z čehož bývá viněn. Prý se pouze snažil napravit špatnou situaci z dřívějška. Dokončení výstavby dálnice D11, které bylo dohodnuto, svědčí podle jeho názoru o tom, že se pomalu dařilo napravovat situaci. Podobná snaha byla i v kauze sesuvu svahu u dálnice D8, ale tady to podle Prachaře ztroskotalo na nečinnosti hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM).

Po nástupu do funkce Prachař vyhlásil záměr vybudovat stovky kilometrů silnic, a i dnes je přesvědčen o tom, že se můře podařit tento ambiciózní plán naplnit. Aby se to podařilo, bylo třeba provést některé legislativní změny, např. stanovit zákonem, že výstavba silnic je ve veřejném zájmu. Podobný zákon zde dvacet pět let chyběl.

Své vystoupení uzavřel prohlášením, že i nadále hodlá zůstat členem ANO a spolu s kolegy bude měnit poměry v této zemi, jak sliboval voličům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

10:15 „Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

Divokou debatu na sociálních sítích rozpoutal čtvrteční díl pořadu Události, komentáře v České telev…