Praha: ODS chce sejmout Hřiba. Pospíšilovi se nechce

17.12.2020 11:32

Na velké pražské radnici houstne napětí. ODS by v návaznosti na vznik rodící se pravicové koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ráda sesadila pirátského primátora Zdeňka Hřiba. Je tu ale problém. Jiří Pospíšil (TOP 09) se staví proti bourání koalice.

Praha: ODS chce sejmout Hřiba. Pospíšilovi se nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy

Volby do Sněmovny, k nimž voliči s největší pravděpodobností vyrazí příští rok na podzim, mají již teď vliv na politické dění na velké radnici v Praze. Před sněmovními volbami se rodí dva větší bloky. Na jedné straně liberální Piráti a hnutí STAN a na straně druhé pravicová koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Na pražském magistrátu však sedí ODS v opozici, zatímco TOP 09 a lidovci sedí v koalici po boku primátora Hřiba. ODS by proto ráda změnila politickou konstelaci. Kdyby se spojili zastupitelé ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, vznikl by nejsilnější zastupitelský klub, který by mohl Hřiba sesadit.

Myslím, že je v té spolupráci třeba postoupit někam dál. Je třeba postoupit na další úroveň a ukázat i směrem ven a Praze, že jsme schopni nějakých dohod a pozitivní práce,“ vysvětlil Deníku N šéf pražské ODS Tomáš Portlík.

Ale podle Deníku N naráží tento plán na 2 zásadní problémy.

Zaprvé by klub ODS, TOP 09 a lidovců měl jen 23 hlasů, ale ke změně koalice potřebuje alespoň 33 hlasů a otázkou je, kdo dodá zbylých deset. Šéf hnutí Praha sobě Jan Čižinský nechce s ODS nic mít. Pak je tu ještě hnutí ANO, ale od toho si drží odstup všechny ostatní strany.

A nakonec je tu ještě bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Pohnutkám ODS lidsky rozumím. Chápu, že to pro nově vznikající celostátní koalici není jednoduché. Na druhou stranu říkám, že bourat pražské uspořádání a koalici bez toho, že je zde pro město jiná alternativa, mi nedává smysl,“ vysvětlil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…