Praha bude mít do tří let památník obětem komunismu. Tam, kde to v roce 1989 všechno začalo

21.03.2015 13:05

V novém parku Ztracenka poblíž Albertova by do tří let mohl být památník obětem komunismu, jejichž symbolem je Milada Horáková, kterou komunistický režim popravil. Výtvarné řešení má vzejít z veřejné soutěže. Memorandum o spolupráci s Klubem dr. Milady Horákové schválili radní městské části Praha 2, uvedla její mluvčí Lenka Prokopová.

Praha bude mít do tří let památník obětem komunismu. Tam, kde to v roce 1989 všechno začalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti zařazené do programu Totalita na vlastní kůži

Památník by měl stát symbolicky nedaleko od Albertova - centra událostí 17. listopadu 1989. "Místo nebylo vybráno náhodou, Milada Horáková se na Královských Vinohradech narodila a k řadě míst v Praze 2, například ke kostelu sv. Ludmily na náměstí Míru, měla citovou vazbu," uvedla Prokopová.

Zahrada Ztracenka mezi hradbami u muzea policie a genetickou zahradou Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy byla do podoby parku upravená v roce 2010. Památník by v ní měl být do tří let, jeho vzhled vzejde z veřejné soutěže.

Instalaci musí schválit památkáři

Park s lavičkami je přístupný z Horské ulice nebo z horní části ulice Albertov přes areál Matematické fakulty. "Městská část Praha 2 by měla být nápomocna zejména při jednáních s památkáři hlavního města Prahy," uvedl místostarosta Václav Vondrášek (ODS). Památkáři musí instalaci schválit, protože Ztracenka leží na území pražské památkové rezervace.

Kromě Klubu Milady Horákové plánuje pomník Horákové v centru Prahy Nadační fond Stránský. Socha v životní velikosti má být umístěná před Poslaneckou sněmovnou na křižovatce ulic Sněmovní a Thunovské. Původně se uvažovalo, že bude vztyčen ve Vrchlického sadech, to se ale nelíbilo Útvaru rozvoje hlavního města kvůli plánované opravě parku.

Právnička a národně socialistická poslankyně Horáková (1901-1950) byla popravena komunistickým režimem po vykonstruovaném procesu. Viněna byla z údajné velezrady a špionáže. Vězněna byla i za druhé světové války kvůli účasti na protinacistickém odboji. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace.

Jako pocta Horákové byl v Praze vytvořen v roce 2009 pomník s bustou v parku na náměstí Hrdinů v Praze 4 nedaleko budovy věznice a soudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…