Praha bude ve výběrovém řízení hledat nového ředitele magistrátu

30. 11. 2018 22:32

Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na místo ředitele magistrátu. Nový ředitel by mohl být znám v první polovině příštího roku. ČTK to dnes při rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Řízením magistrátu je pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od letošního července, kdy bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou. Změny čekají i fungování samotného úřadu. Zda se bude snižovat počet úředníků, zatím není jasné.

Praha bude ve výběrovém řízení hledat nového ředitele magistrátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

„Já budu preferovat otevřené výběrové řízení. Budeme hledat takového člověka, který bude dostatečným odborníkem k řízení instituce o 2 500 zaměstnancích. Pochopitelně očekávám, že tomu budou odpovídat požadavky, takže ten člověk by měl mít zkušenosti z veřejné správy a kvalifikaci odpovídající tomu, co je třeba udělat,“ řekl Hřib.

Bývalou ředitelku odvolala Krnáčová v červenci v souvislosti se zásahem policie kvůli dotacím v oblasti sportu. Děvěrová podle někdejší primátorky situaci neřešila dostatečně aktivně. V kauze totiž figurovala i šéfka odboru sportu Soňa Fáberová. Javornická, která nyní úřad vede, je dlouholetou zástupkyní ředitele, která má na starosti sestavování městského rozpočtu.

V rámci magistrátu nové vedení Prahy podle primátora nechystá v úřadu hromadné personální obměny. Záležet podle něj bude ale na jednotlivých radních a náměstcích, jak vyhodnotí situaci v odborech, které mají ve své kompetenci. „Že bychom chystali zemětřesení, to ne, ale pokud nebude někdo fungovat, jak má, tak zajistíme, že to bude dělat někdo místo něj,“ řekl Hřib. Minulé vedení města nechalo vypracovat personální audit úřadu, avšak podle Hřiba nezahrnoval některé oblasti. Na ně se chce nyní město zaměřit. Týká se to například části zabývající se agendou výstavby. Konkrétní postup zatím nechtěl sdělovat.

Vedení města se v současné chvíli vydá cestou vytvořit úředníkům dobré pracovní prostředí. Jedním z prostředků, jak toho docílit, je digitalizace úřadu, kdy řada systémů není provázána. Úředníci se tak podle Hřiba často věnují zbytečnému přepisování informací a údajů z jednoho systému do druhého, neboť ty spolu nekomunikují. Řada dokumentů se zbytečně tiskne a úředníci si nemohou předávat informace elektronicky. „Cílem je mít takříkajíc bezpapírovou radu i zastupitelstvo,“ řekl.

Od digitalizace si primátor slibuje nejen zlepšení chodu magistrátu, ale rovněž finanční úspory. Podle jeho odhadu by se prý v některých oblastech mohly náklady dostat až na jednu dvacetinu současných.

Po říjnových volbách vyjednali koalici Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). V 65členném zastupitelstvu mají většinu 39 hlasů. Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů a měla by obsadit placené místo předsedy kontrolního výboru. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…