Praha chce od Ruska zpět část Stromovky zabranou v roce 1968

19.04.2021 21:21

Vedení hl. m. Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát žádá, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město by tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví Ruské federace, informují Novinky.

Praha chce od Ruska zpět část Stromovky zabranou v roce 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Důvodem výzvy je podezření na zapojení ruských agentů do explozí v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

„Budeme primárně jednat s vládou, protože pozemek je vlastněn diplomatickým servisem, který rozhodne, co se bude dít. Pozemek nyní není užíván v souladu s tím, jak by měl. Výzva odejde dnes“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

  • Celý text ZDE

Návrh usnesení předložili zastupitelé uskupení Praha Sobě. „Proč má mít velvyslanectví Ruska stále k dispozici pozemek okupovaný od invaze v srpnu 1968? Tehdy vojska Varšavské smlouvy zabrala část Stromovky a už to tak zůstalo. Teď je chvíle tento pozemek od Ruska získat zpět pro obyvatele a návštěvníky Prahy,“ řekl poslanec, předseda zastupitelů Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Město se tím, podle něj, nevměšuje do zahraniční politiky. „Tohle není o zahraniční politice. Je to o více než milionu hrdých Pražanů, které zastupujeme. Mají právo chtít, aby město patřilo lidem, a ne ambasádě autoritativní země z východu, která se k nám chová nepřátelsky,“ prohlásil Čižinský. Tento záměr podpořili koaliční Piráti i Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…