Praha feťácká? Praha bezďácká? Praha pirátská! Tam, kde si hrály děti, přes den chrápe strejda Sjetej a teta Perník

17.07.2021 4:43 | Reportáž

REPORTÁŽ ParlamentníListy.cz během dvou měsíců mapovaly (nejen) noční Prahu. Jak je metropolitní centrum vylidněné, respektive bez turistů, přesunula se určitá skupina lidí trochu dál. Především pak na rozmezí Prahy 4 a Prahy 10. Naše redakce trávila řadu nocí právě v těchto částech, aby zjistila, jak se zde místním žije…

Praha feťácká? Praha bezďácká? Praha pirátská! Tam, kde si hrály děti, přes den chrápe strejda Sjetej a teta Perník
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Bezdomovec na lavičce v Praze, čím dál častější jev. Snímek byl pořízen v červnu 2021

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17769 lidí
Potkávat přes den narkomany a bezdomovce bývalo devízou několika konkrétních lokalit v Praze. Jednalo se především o oblast mezi Václavským náměstím a oblastí kolem IP Pavlova. Prim hrál svého času také Smíchov, především parky kolem tamního obchodního centra. Vynechat nelze ani žebrající mladíky se psy kolem Karlova mostu.

Magistrátní politici stejně jako policisté obvykle přistupovali k vykazování. Popsaní žebráci totiž byli jen málokdy agresivní, zřídkakdy fyzicky obtěžovali proudící davy. Prostě jen klečeli, měli natažené ruce a čekali na drobné. 

To se po koronaviru změnilo.

V centru sice čas od času na podobný případ narazíte, ale nejedná se o paušální stav.

Pocity hrstky turistů tak kalí především drogoví naháněči kolem Václavského náměstí a přilehlých uliček. Postup je vždy stejný. Tmavý muž, jemuž do noci září vypoulené oči, přistoupí, začne nabízet drogy. Kdo projeví zájem, jde s ním, zatímco další hlídá. Dealer sáhne pod okap, auto nebo jiné místo určené pro ukrývání drogy. Prodá dávku a vrací se na svůj štafl. Policie obvykle nic nedokáže.

Naše redakce měla možnost hovořit s několika kriminalisty. Vzácně se shodli, že liknavý je v tomto směru především přístup ředitele Národní protidrogové centrály Frydrycha. „To je generál za kývání hlavou,“ uvedl doslova jeden z vysokých důstojníků. 

Každopádně o drogy tak úplně v našem materiálu nejde.

Jde o narkomany a bezdomovce, kterých jsou ulice pražských Vršovic plné.

Ten pocit je hodně zvláštní.

Snímky byly pořízeny redaktorem PL mezi květnem a červencem 2021

Procházíte Vršovickou ulicí, hlavní třídou, odbočíte k tramvajovým zastávkám na Čechově náměstí, kde podobná individua vidíte. Spí, motají se nebo skáčou. Pejskaři je obcházejí, mladí se jim smějí, ostatní dělají, že nevidí. Jelikož jsme byli na popsaných místech mnohokrát, situace byla vždy stejná. Jenom ten počet obsazených laviček nás zarazil. Jak jsme uvedli, že žebráci v centru neobtěžují, v případě opilců, narkomanů a bezdomovců nemůžeme tvrdit totéž. 

Ve Vršovicích se navíc objevil další fenomén: početné skupiny Ukrajinců. Poznáte je snadno. Na chodnících a silnicích po nich zůstávají stovky cigaret. „Postávají, hulí, pijou, už jsem s tím byl na radnici, ale nepomohli,“ svěřil se redakci padesátník bydlící u vyhlášené putyky poblíž stadionu místních Bohemians. Další svědectví následovala. Vždy byla stejná. Počet bezdomovců narostl, počet narkomanů také, počet Ukrajinců též.

Anketa

Vadí vám, že od 1. září by si neočkovaní měli pravidelné testy na covid-19 platit sami?

54%
42%
hlasovalo: 10127 lidí
„A přitom tady třeba staví firma PSN byty, které prodává za deset a víc milionů, to by mě zajímalo, až ti kupující uvidí počet výkalů a živlů, jak si ty byty někdo koupí,“ svěřila se PL pošťačka. Měla přehled. V rychlosti nám svěřila složení obyvatel v domech. „Tady cikáni, dopoledne pravidelně zpívají a řvou ve vnitroblocích, tamhle Ukrajinci, samej opilej a furt kouří a pokukují po holkách, tady lidi, kteří to po půl roce prodali, protože se báli, říkala mi ta mladá paní, narodilo se jim děcko, a nechtěla s ním tady bydlet,“ ukázala směrem k rozmezí ulic Minská a Moskevská.

Na celé situaci by možná nebylo nic tak hrozného, pokud by šlo o noční popis. Zkrátka a dobře si jako místní můžete říct, že v noci nikam nepůjdete, a podobných scén jste ušetřeni. Jenomže to by byl velký omyl. Protože jsme se na některá místa vydali i přes den, musíme s rukou na srdci uznat, že se děsivý pohled na poskakující narkomany a spící bezdomovce konal i v tuto dobu. „Praha feťácká, pirátská, co?“ pronesla první prázdninový den zaměstnankyně železářství. Kouřila před obchodem, čehož jsme využili. „V noci je to tu šílený, fakt šílený, samej opilec, policajty nepotkáte a do toho ještě otevřeli ten šílenej Vzlet…“ Potom už jen mávla rukou, ze zvyku šlápla na zbytek z elektronické cigarety a vrátila se mezi hasáky a kleště. 

Praha 10 se touhle optikou mění. Výrazně k horšímu. Jako nejhorší oblast hodnotí obyvatelé Čechovo náměstí s dominantou kostela svatého Václava, přilehlou Minskou s barem Milá Tchýně, ulici Moskevskou, ulici Vršovickou mezi zastávkami Koh-i-noor a Vršovické náměstí a ulici Holandskou, kde se nově otevřel kulturní dům Vzlet, a místní se tak s klidem, který tu dřív panoval, museli rozloučit. 

Místní starostkou je současná senátorka Renata Chmelová ze slepence pojmenovaného VLASTA (koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, STAN a Desítky pro domácí). Záda jí kryjí Piráti a ODS…

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hostomský: Ukončete trasování. Covid je už nemoc jako každá jiná

15:02 Hostomský: Ukončete trasování. Covid je už nemoc jako každá jiná

Skokový nárůst počtu lidí nakažených koronavirem není úplné překvapení. Statistici ho předpovídali a…