Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizaci bytů

21.09.2019 20:56

Pražský magistrát bude mít do říjnového zasedání zastupitelstva hotové nové podmínky privatizace bytů. Ty by městu měly umožnit ponechat si volné byty v domech určených k privatizaci, napsala ČTK.

Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizaci bytů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Panelové domy na Žižkově

Podle těchto nových podmínek chce poté město postupovat při prodeji svých bytů. Na jednání zastupitelů to řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

V některých domech, které byly určeny k privatizaci, jsou totiž nyní volné byty. Pravidla chce proto vedení města změnit tak, aby mohlo vstoupit v příslušném domě do družstva a volné byty si ponechat. To současná pravidla neumožňují, neboť je v nich výslovně uvedeno, že byty se prodávají nájemníkům. V domech určených k privatizaci je nyní 250 bytů.

„Původně jsem si myslel, že to (nová pravidla) stihneme, to se bohužel nepodařilo. Nicméně snažím se dělat vše pro to, abychom to mohli projednat na říjnovém zasedání zastupitelstva,“ řekl Zábranský.

Zastupitelé dnes schválili prodej bytového domu v Bojčenkově ulici v Praze 14 za zhruba 181,1 milionu Kč. Opozice v diskusi kritizovala postup vedení města. Vadilo jí právě to, že se mění pravidla v průběhu privatizace, a to u domů, kde byl prodej nájemníkům v minulosti už přislíbený.

Kvůli změně podmínek vedení města kritizovali opoziční zastupitelé. „Vy děláte vše, abyste to (privatizaci) zpomalil a ztížil,“ řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Opoziční zastupitelé kritizovali také způsob přidělování bytů. Podle některých z nich je nespravedlivý a znevýhodňuje například matky samoživitelky. Podle zastupitele Jiřího Zajace (ODS) postup města může způsobit, že bytová družstva kvůli průtahům ze strany města přijdou o slíbené hypotéky. Zastupitel Ivan Pilný (ANO) řekl, že město svým postupem vytváří chaos. „Takto se bytová politika vytvářet nedá,“ řekl.

Zábranský kritiku odmítl a uvedl, že na ponechání si volných bytů se shodla koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Odmítl i výtku, že pravidla přidělování volných bytů jsou nespravedlivá. „Z žádostí, co jsme zatím dostali, tak nevychází z bodových hodnocení nejlépe lidé bez domova, ale jsou tam zvýhodněny rodiny, senioři a lidé s postižením,“ řekl. S družstvy chce jednat u kulatého stolu.

Kritika se na vedení města snesla ale i kvůli prodeji v Bojčenkově ulici. Předseda družstva Miroslav Jungvirth si stěžoval, že město si nechalo udělat nové posudky a cenu několikrát navyšovalo. „Od původní ceny nám to bylo navýšeno o 57 milionů, což je o 600.000 korun na rodinu,“ řekl. Posudek magistrátu prý nezohledňuje, že nájemníci budou muset investovat další peníze do oprav domu. Zábranský uvedl, že město nemohlo dům prodávat za ceny v dnes již zastaralém posudku.

V diskusi vystoupilo i několik obyvatel z dalších domů, které byly v minulosti určeny k privatizaci. O těch se dnes nehlasovalo. Obyvatelé si stěžovali na to, že město si chce v domech ponechat volné byty a mění zmíněné podmínky privatizace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pedofilie „není nic trestného“. A Havel... Pavel Novotný si oblékl uniformu a překonal vše, co kdy doposud řekl

20:55 Pedofilie „není nic trestného“. A Havel... Pavel Novotný si oblékl uniformu a překonal vše, co kdy doposud řekl

Kvůli obvinění z podněcování k trestnému činu byl dnes starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (OD…