Praha zvýší poplatek za ubytování. Z turismu vybere o 34 milionů víc

08.05.2012 11:18

Praha plánuje zvýšit poplatek za ubytování, který z každého obsazeného lůžka platí hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Poplatek v současnosti činí čtyři koruny za den, zvýšit by se měl na šest korun. ČTK to řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09). Město by tak ročně vybralo přes 100 milionů korun, což je asi o 34 milionů více než dosud. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka v Praze chybí dlouhodobá koncepce rozvoje turistického ruchu. Podle něj by mělo město peníze navíc investovat zpět do propagace turistického ruchu.

Praha zvýší poplatek za ubytování. Z turismu vybere o 34 milionů víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Takzvaný poplatek z ubytovací kapacity, jak se oficiálně nazývá, se platí za každé využité lůžko a den. Výnos si dělí hlavní město a městské části. Navýšení poplatku městu umožňuje novela zákona o místních poplatcích, která platí od roku 2010. Praha návrh na zvýšení poplatku poslala k připomínkování městským částem, například Praha 7 a 12 už se záměrem souhlasily.

Pofidérní výsledky projektů na podporu cestovního ruchu

Podle radního Manharta se počet přenocování turistů v hlavním městě dlouhodobě zvyšuje. Například v roce 2000 město registrovalo 7,34 milionu přenocování, v roce 2011 už to bylo 13,21 milionu přenocování. "Jedná se o velký nárůst turistů, kteří využívají ubytovací služby na území hlavního města Prahy. S tím nárůstem rostou i náklady na zajištění souvisejících služeb," řekl ČTK Manhart. Praha má s přibývajícími turisty vyšší náklady například v oblasti bezpečnosti, čistoty ulic či MHD.

Stárek z Asociace hotelů a restaurací ČR ve zvýšení poplatku problém nevidí. "Zásadní problém je ten, co se s těmi penězi bude dít," poznamenal prezident asociace. Podle něj v metropoli neexistuje dlouhodobá koncepce rozvoje turistického ruchu. Pokud by podnikatelé věděli, že se peníze vracejí zpět do turistického ruchu, neměli by podle Stárka s vyššími odvody problém. V minulosti v Praze vzniklo několik projektů na podporu cestovního ruchu, jejich výsledky ale byly podle Stárka "pofidérní".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

4:46 Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

„Fotit se s cedulkou ‚Slovákům vstup zakázán‘ a potom se předvádět ve slovenském dresu může jen čist…