Pravá ruka kardinála i vrchní badatel o totalitě. Teď má Herman šéfovat kultuře

22.12.2013 12:31

Přečtěte si vizitku poslance KDU-ČSL a bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana (50), který se pravděpodobně stane ministrem kultury v koaliční vládě Bohuslava Sobotky.

Pravá ruka kardinála i vrchní badatel o totalitě. Teď má Herman šéfovat kultuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Datum a místo narození: 28. dubna 1963, České Budějovice

Vzdělání: Pedagogická fakulta v Českých Budějovicích (1982-83), Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta UK v Litoměřicích (1984-89), v letech 1995-96 studoval obor práce s veřejností (public relation) v Německu a USA.

Působení v politice: členem KDU-ČSL se stal letos v květnu, v říjnových volbách byl jako lídr pražské kandidátky KDU-ČSL zvolen do Poslanecké sněmovny; ve sněmovně je mimo jiné místopředsedou volebního výboru.

Praxe: pomocný dělník v Jihočeských pekárnách v Českých Budějovicích (1983-84), duchovní správa v Táboře a okolí (1989-90), tajemník českobudějovického biskupa (1990-91), vedoucí sekretariátu arcibiskupa pražského (1991-95), tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení České biskupské konference (1996-2005, na přelomu let 2004-05 pověřen vedením sekretariátu ČBK), věnoval se pomoci policistům na policejním prezidiu v Praze (2005-07), vedoucí Informační kanceláře Ministerstva kultury ČR (2007-08), vedoucí pražské kanceláře ekonoma Jana Švejnara (2008-2010), ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) (2010-2013).

Kritici: Snažil se o destabilizaci ÚSTRu

Členství v organizacích: do roku 2007 byl členem (kanovníkem) Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a sv. Pavla na Vyšehradě; bývalý člen předsednictva Sdružení Ackermann-Gemeinde, je členem Rady Česko-německého diskusního fóra, člen správní rady Středoevropské akademie se sídlem v německém Bad Kissingenu.

V poslední době se Herman dostal do popředí mediálního zájmu poté, co ho letos v dubnu odvolala z funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) rada ÚSTR, zvolená levicovým Senátem, a nahradila ho Pavlou Foglovou. Kritici Hermanova odvolání nařkli sociální demokracii i radu z úsilí o jeho destabilizaci a pokus ovládnout před budoucí vládou s KSČM (vládní spolupráce ČSSD s KSČM byla před říjnovými volbami považována za jeden z možných výsledků blížících se voleb do sněmovny) archiv komunistických bezpečnostních složek. Sociální demokracie toto tvrzení ostře odmítla, naopak obvinila z politizace věci ODS. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…